Med potresom lahko nevarnost predstavlja vsak predmet, ki lahko pade z zidu, se prevrne s police ali pade s stropa. Statistika navaja, da so se tisti, ki so se med potresom premaknili za več kot tri metre, poškodovali, zato je smiselno upoštevati nekatere napotke. V Ljubljani smo nazadnje rušilni potres doživeli aprila leta 1985 (8.–9. stopnje po Mercallijevi lestvici). Zaradi bobnenja in tresenja tal je tedaj Ljubljančane zajel strah in začeli so zapuščati domove.
Ključno je, da smo na potres pripravljeni, še preden se ta zgodi. Le tako boste ob tresenju tal lahko odreagirali pravilno in se izognili najhujšemu. Kako ravnati med potresom, če vas ta presenetil doma, zunaj ali v avtomobilu, razkrivamo v nadaljevanju.
Pravilno ravnanje med potresom
Ohranite mirno kri.
Če ste med potresom v stavbi, ostanite v njej, saj vas lahko med zapuščanjem stavbe poškodujejo padajoči predmeti.
Poiščite zaščito pod masivnimi mizami in se zvijte v klobčič – z eno roko primite nogo mize, da se boste ob morebitnih sunkih premikali z njo. Zatecite se pod podboj vrat, če ste na hodniku, pa se stisnite k notranji nosilni steni. Pojdite stran od oken. Če ste več metrov oddaljeni od omenjenih površin, pokleknite in si z rokami zaščitite glavo in tilnik. Izogibajte se visečim predmetom, knjižnim omaram in predmetom, ki se lahko zvrnejo na vas, pa tudi električnim omaricam, vtikačem in drugi napeljavi. Izogibajte se steklenim površinam in zunanjim stenam. Ne rešujte predmetov, temveč sebe.
Ne uporabljajte dvigala, ker lahko to obstane, in stopnišč, ker se lahko porušijo. Če ste ujeti v dvigalu, pritisnite tipko za naslednje nadstropje. Čim prej izstopite in poiščite varno mesto.
Če vas je potres ujel med spanjem, ostanite v postelji in si glavo zaščitite z rokami oz. vzglavnikom. Pomembno je, da postelja ni ob oknu, da nad njo ni lestenca, v bližini pa ni velike slike ali ogledala.
Če vas potres ujame v trgovini, ne tecite v paniki proti izhodu, ampak se umaknite od steklenih površin in prodajnih polic z velikimi predmeti. Zavarujte si glavo z rokami ali večjim predmetom. Tudi kinodvorane in podobnih prostorov ne zapuščajte v paniki, ampak poiščite varno mesto in odidite šele, ko potres mine.
Če potres začutite med vožnjo, varno upočasnite in zapeljite na rob cestišča. Ne ustavljajte v predorih, pod mostovi in nadvozi ter v bližini električnega daljnovoda. Če na vas padejo električni kabli, vozila ne zapuščajte, ampak počakajte na pomoč pristojnih.
Če ste na prostem, se umaknite od električnih daljnovodov in drugih napeljav, reklamnih panojev, drogov, stavb, nadvozov in večjih dreves. Če ste v gorah, se izogibajte krušljivim delom in območju skalnih podorov. Ne hodite na robove ali pod skalne previse, saj lahko potres sproži padanje skal, plazove, podore in udore. Podobno velja na obrečnih in obmorskih pečinah.
Če je med potresom doma nastala gmotna škoda, izklopite elektriko, zaprite ventile za plin in vodo in ne prižigajte ognja.
Verjetno ste že slišali za trikotnik preživetja? Ta izhaja iz dejstva, da ostane po tem, ko se stavba poruši, poleg večjih kosov pohištva prazen prostor v obliki trikotnika. Od tod tudi izraz. Teža stropa namreč uniči mize, postelje in stole, zato se ne skrijte podnje, jih pa običajno ne zravna povsem s tlemi. To nam daje večje možnosti preživetja, saj jih bo stisnilo skupaj, a ne na nivo tal, zato ob njih ostane kar nekaj prostora. Nekateri trdijo, da ta teorija ne pije vode, saj se mora uskladiti preveč dejavnikov, za to je na vas, da se odločite, kako boste v določeni situaciji odreagirali.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV