Če se soočate s situacijo, ko en radiator v stanovanju ne greje, drugi pa delujejo normalno, lahko vzrok za to odpravite sami. Razlogov za takšno stanje je lahko več, najpogosteje pa se skriva v termostatski glavi, ki odpora oz. zapira ventil radiatorja.
Kako torej sami popravite radiatorja, če ta ne ogreva prostora? Velika verjetnost je, da je ventil pod termostatsko glavo blokiran. Zaradi dolge prekinitve delovanja, ko ni kurilne sezone, se lahko delci v vodi naložijo v notranjosti ventila in onemogočajo njegovo normalno delovanje.
Najpogosteje storimo napako, ko po kurilni sezoni termostatsko glavo nastavimo na najnižjo temperaturo. Zaradi tega ta zunaj sezone z največjo silo pritiska na iglo ventila. Pravilno je, da po končani kurilni sezoni glavo nastavimo na najvišjo možno temperaturo in tako razbremenimo iglo.
Kaj naredimo, ča radiator ne ogreva? Preden odstranite termostatsko glavo – pri nekaterih modelih je treba matico odviti s ključem, pri novejših, tipa Danfoss, pa lahko to storimo kar z rokami. Glavo fiksiramo, z drugo roko pa obrnemo obroč matice – to nastavite na najvišjo možno temperaturo. Ali je ventil dober, preverimo tako, da z orodjem potisnemo iglo na ventilu v ventil. Ta se mora vrniti v začetni oz. odprt položaj. Če je igla pritisnjena v ventil (zaprt položaj), voda v radiatorju ne kroži. Zrahljate jo lahko tako, da s kladivom ali kleščami večkrat nežno udarite po stranskem delu ventila. Če ne izskoči, jo izvlecite s kleščami. Če se ne premika, je ventil pokvarjen – da bi vas ogreval do menjave, jo izvlecite in omogočite kroženje tople vode, termostatske glave pa v tem primeru ne namestite nazaj na ventil.
Če/ko ventil usposobimo, glavo ventila za lažjo montažo nastavimo na najvišjo stopnjo. Kazalo za termostatsko glavo naj bo za kasnejše lažje nastavljanje temperature obrnjeno navzgor. Matico (če uporabljamo ključ) le nežno zategnemo. Matico pri sistemu ''na klik'' moramo z obračanjem obroča matice nastaviti v odprt položaj. Montirana je, ko slišimo preskok obroča matice.
Kako odzračiti radiator?
Če ventil deluje in radiator še vedno ne ogreva, je lahko razlog zrak v radiatorju – ta se običajno nabere na zgornji strani radiatorjev in s tem ovira ogrevanje. Radiator prezračite po odzračevalni pipici oz. ventilu, ki je na drugi strani kot termostatska glava. Za to opravilo potrebujete poseben odzračevalni ključ ali izvijač, nekateri odzračevalni ventili pa se odpro z roko. Potrebujete še krpo in posodico. To postavite pod odprtino odzračnega ventila, ki ga rahlo odvijte. Slišali boste uhajanje zraka. Ko pride na plano voda, ventil privijte nazaj in obrišite kapljice.
Kadar je hladen le zgornji del radiatorja, to pomeni, da je v njem zrak in ga morate odzračiti. Če je topel le zgornji del, spodnji pa hladen, je pretok vode skozi radiator majhen. Termostatski ventil je v tem primeru verjetno pokvarjen ali priprt. Če je vertikalni del radiatorja ob ventilu topel, preostali del pa mrzel, je oddaljeni del radiatorja zamašen in so se v njem nabrale usedline. Vzrok, da je radiator hladen, je lahko tudi zaporni ventil. Če je zaprt oz. priprt, topla voda ne zakroži po radiatorju. Vzrok je lahko tudi tlak vode v ogrevalnem sistemu. Pri obratovanju mora biti ta med med 1,5 in 2,5 bara (pritisk v hladnem stanju mora biti več kot 0,3 bara). Če tlak ni v navedenih parametrih, moramo v radiatorski sistem dotočiti vodo. Če nič od tega ne deluje, svetujemo, da na pomoč pokličete strokovnjaka.
Radiatorji se pri segrevanju in ohlajanju raztezajo in krčijo, aluminijasti nekoliko bolj kot jekleni oz. litoželezni. To povzroča pokanje, kar pa ni znak, da je kaj narobe, le to, da se spreminja temperatura. Pri členastih radiatorjih nastajajo raztezki med členi, ki se neenakomerno segrevajo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV