Skrb za dom pomeni mnogo. To ni le čiščenje in vzdrževanja reda, ampak tudi delo z orodjem, saj se pod našo streho dogaja marsikaj. Tako kot kuhar brez določenih pripomočkom ne morete zares kuhati, tudi domači mojster ne more opravljati del brez določenega orodja, pa najsi gre za popravila, ustvarjanja po principu DIY (''naredi sam''), montažo ali selitev v novo stanovanje. In kaj bi se moralo znajti v vsaki domači delavnici moškega, da lahko večino stvari postori sam in je kos vsakodnevnim izzivom?
Katero orodje in opremo potrebujemo, če želimo nekatere stvari doma oz. okoli hiše postoriti sami?
Izvijači
Brez izvijača v hiši preprosto ne gre, saj ga potrebujete domala pri vsakem hišnem opravilu. Tako za montažo ali demontažo, npr. pohištva, popravilo gospodinjskih strojev, montažo vtičnic, preverjanje električnega toka, za kar potrebujete izvijač za lociranje električnega toka (tudi fazni tester, po domače ''fazenbrifer'') itd. Obstajajo tri vrste konic – ravne, križne in torx (zvezdasti), zato priporočamo izvijač s snemljivimi nastavki. Če ne želite dela opravljati lastnoročno, si omislite različne nastavke za električni ali še bolje akumulatorski vrtalnik.
Vrtalnik
Akumulatorski (baterijski) oz. električni vrtalnik s prestavami za moč je ravno tako nepogrešljivo orodje v domači delavnici, ki nam precej olajša delo v primerjavi z izvijačem, a njegova funkcija sega še daleč preko tega. Vrtalnik boste potrebovali vedno, ko boste morali zvrtati luknjo, vstaviti zidni vložek in stvari priviti na steno. V primeru, da vrtate v beton, si omislite vrtalni stroj s funkcijo udarnega vrtenja (udarni vrtalnik). Električni vrtalnik je najbolj vsestranski, saj lahko nanj namestite tudi brusilni kolut, brusilni papir ali žično krtačo. Naslednja faza tega je nakup kotnega ali vibracijskega brusilnika (lahko tudi namiznega ali ekscentričnega, ki mu ne sme manjkati stranski ročaj). Za bolj surovo moč orodja potrebujete udarno kladivo, pri katerem pazite na moč, število udarcev in zmogljivost ob vrtanju.
Svedri in nastavki za vijake
Za vrtanje lukenj in vijačenje potrebujete komplet svedrov za les (ti imajo dolgo centrirno konico in par obodnih zobcev za zarezovanje), kovino (ti imajo delno brušeno konico) in beton (za tovrstno vrtanje potrebujete udarni vrtalnik, vrtalnikom SDS ali rotacijsko kladivo, sveder pa naj ima prilotane rezalne ploščice) ter serijo različnih vijačnih nastavkov ter ključev. Manjkati ne smejo nit zidni vložki in vijaki z različnimi glavami (stavite na zvezdaste).
Primežen, (enoročne) spone in prijemne ščipalke
Pogosto se znajdemo v situaciji, ko bi nam pri delu prav prišel dodaten par rok. Takrat še kako prav pride namizni primež, ki nam pridrži predmet, nepogrešljive pa so tudi prenosne spone, ki so vsestransko uporabne in jih lahko koristite, ko želite kaj fiksirati ali stisniti skupaj.
Klešče
Obstaja kopica klešč: univerzalne žlebaste oz. samonastavljive, telefonske (krive), kombinir klešče (''kombinirke''), snemalne, seger, ščipalne, klešče francoz itd. Omislite si komplet različnih, da boste kos vsakemu izzivu. Za manjša dela namreč potrebujete manjše klešče, za menjavo pip ipd. pa večje.
Kovček za orodje
Vsak ve, kako nadležno je, ko rabiš neko orodje ali pribor, pa ga ne najdeš. Obstajajo različne možnosti shranjevanja orodja in dodatkov. Če boste orodje vedno hranili na istem mestu, se boste izognili nenehnemu iskanju. Da boste bolje organizirani, imeli orodje vedno pri roki in ga preprosto in varno prenašali, si omislite robustni kovček ali kovinsko kaseto za orodje, škatlo, obešalo za orodje ali razstavni pano.
Krožna žaga in drugo orodje za les
Če delate z lesom, bo poleg žage (ročna), nastavka za žaganje oz. šablono za rezanje kotov, krožna oz. potezna žaga vaš najboljši prijatelj, ki vam bo omogočal natančno žaganje v vse smeri in pod katerimkoli kotom – brez potenja. Za natančna opravila ne sme manjkati vbodna žaga z dovolj veliko vhodno močjo, s katero se boste prelevili v domačega mizarja in preprosto narezali leseno površino, nepogrešljivi pa so tudi oblič, pila za les (po domače ''rašp(l)a'') in dleto, s katerim izsekujete utore, rezbarite, oblikujete robove, tešete vogale ipd.
Zaščitna oprema
Če kaj cenite svoje roke, oči in telo ter nenazadnje življenje, pri vsakem delu upoštevajte osnovna varnostna načela. V arzenalu domačega mojstra tako ne smejo manjkati zaščitne rokavice, zaščitna očala in zaščitna obleka, pa zaščita za dihala in ušesa (glušniki ali čepi) ter pleksi vizir (zaščitna maska).
Ostalo orodje
Poleg vsega naštetega potrebujete tudi libelno ali vodno tehtnico (po domače ''vaser vago''), pištolo za silikon, meter oz. merilni trak (tudi tračni meter), mizarski kotnik, olfa nož, kladivo, električni podaljšek, prostostoječo lestev, komplet žebljev, garnituro inbus in viličasto-obročnih ključev, pleskarsko lopatico, pribor za pleskanje, zaščitni lepilni trak, varilni aparat in kljunasto merilo, s katerim merimo dolžine, premere, globine na desetinko milimetrov natančno. Pa še kaj bi se našlo. Sčasoma bo del vašega delovnega ''voznega parka'' postal tudi varilni aparat. Če imate to možnost, poskrbite za primerno delovno površino, ki je nepogrešljiv element, ko delate.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV