Iz teh so nastala prvotna nebesna telesa, za katere je bila značilna gromozanska masa in kratka življenjska doba. Redkokdaj pa se je iz prabitnih elementov rodila tudi kakšna manjša zvezda, zmožna kljubovati zobu časa. Najdbo točno takšne redkosti so astronomi objavili prejšnji mesec.
Zvezda je vrste rdeča pritlikavka, kar pomeni, da spada med najmanjše dejavne zvezde, z maso manjšo od Sonca. Rdeče pritlikavke so tako hladnejše kot Sonce in zato oddajajo več svetlobe v rdečem barvnem spektru. To starodavno zvezdo so našli prav v naši galaksiji. Od Zemlje je oddaljena 2000 svetlobnih let, njeno starost pa ocenjujejo na 13,5 milijarde let. Njena masa je sedemkrat manjša od Sonca, kar ji omogoča tako dolgo življenjsko dobo, saj manjše zvezde živijo dlje.
Znanstveniki so bili do konca devetdesetih let prejšnjega stoletja prepričani, da je bila v začetni dobi vesolja možna le formacija zvezd velikank. Z razvojem novih simulacijskih metod in sofisticiranih opazovalnih sistemov se nam sedaj razkrivajo nove skrivnosti o samem nastanku našega vesolja. Kakšna odkritja lahko v bližnji prihodnosti pričakujemo na tem skrivnostnem področju, prepuščamo vaši domišljiji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV