Danska: Razbijanje posode in skakanje v novo leto
Priznajmo, v vsakem gospodinjstvu se med množico skodelic, kozarcev in krožnikov najdejo kosi, ki jih ne uporabljamo tako zelo pogosto. No, Danci znajo te zavržene in pozabljene kose zelo pametno uporabiti. Tradicija namreč veli, da bi jih morali z vso močjo zalučati v vrata domov svojih prijateljev ali sosedov, s čimer bi izničili slabo energijo in poskrbeli za srečne vibracije v novem letu. Večji kot je kup črepinj, več prijateljev in sreče bo v novem letu. Preden poskusite, se posvetujte s prijatelji, da ne bo neprijetnih presenečenj. Drug ritual, ki ne zahteva čiščenja in pobiranja črepinj, pa je skakanje v novo leto ob polnoči – in to dobesedno. Ko se ura bliža polnoči, Danci poiščejo najvišjo točko v prostoru, to je pogosto kar stol ali miza, od koder nato skočijo v prvi dan novega leta.
Španija: 12 grozdov v 12 sekundah
Španci imajo zelo zanimivo tradicijo, ki je povezana tudi z vraževerjem – verjamejo namreč, da lahko zadnjih 12 sekund starega leta določi našo usodo v naslednjem letu. To pa je odvisno od tega, koliko grozdja lahko pozobamo v tako kratkem času. V mnogih regijah Španije imajo tako namesto 10-sekundnega odštevanja do novega leta, 12-sekundno oštevanje, pri čemer vsaka sekunda predstavlja mesec. Cilj je pojesti 12 grozdnih jagod do polnoči in si tako zagotoviti srečo. Tradicija 'las doce uvas de la suerte' (12 srečnih grozdov) naj bi izvirala iz leta 1909, ko je imela Španija izjemno bogato trgatev.
Tajska: Polivanje z vodo
Če bi bilo polivanje z vedri vode pri nas nekaj zelo nenavadnega (predstavljajte si silvestrovanje na snegu!), pa je na Tajskem zelo pogost običaj. Pri tem velja poudariti, da novega leta ne praznujejo zadnjega dne decembra, ko pri njih nastopi festival lantern, ampak od 13. do 15. aprila. V času festivala Songkran, ki velja za tajsko novo leto, se zberejo množice ljudi, pri tem pa stopi v ospredje tradicija z vedri vode, ki letijo v vse smeri. V bistvu gre za nekakšen vodni boj, ki spominja na otroške igre, a Tajci tradicijo jemljejo zelo resno. Dejanje obmetavanje z vedri vode oziroma polivanje z vodo se šteje kot znak spoštovanja, saj voda simbolično izpira smolo in slabo energijo.
Kolumbija: Tek s praznim kovčkom
Čeprav si v mnogih državah ob polnoči veliko raje delijo silvestrske poljube, si v Kolumbiji ta čas mnogi nadenejo športne copate in pripravijo potovalko/kovček. Tradicija namreč pravi, da Kolumbijce čaka leto polno potovanj, avantur in doživetij, če s praznim kovčkom v času prehoda v novo leto čim hitreje tečejo po stanovanju, hiši ali bloku. Vraževerni verjamejo, da se pri tem nikakor ne smejo spotakniti.
Južna Afrika: Metanje pohištva skozi okno
Morda se vse skupaj sliši kot kakšna divja študentska zabava, a ne v Afriki. Če torej za silvestrovo obiščete Johannesburg, velja paziti na vse mogoče predmete in pohištvo, ki leti skozi okna domov. Čeprav to ni splošno sprejeta tradicija po vsej deželi, pa v nekaterih regijah velja, da fizično dejanje metanja neuporabnih predmetov skozi okno, pomeni pošiljanje vesolju znak, da smo opustili vse pretekle zamere in da je v ospredju upanje v prihodnost. Pravijo, da se je v tem času bolje držati turističnih mestnih predelov, saj naj bi v nekaterih soseskah ta ritual izpeljali do skrajnosti. Skozi okna in čez balkone tako letijo stari hladilniki, mikrovalovne pečice in druga gospodinjska oprema. Enak ritual imajo tudi v italijanskem Neaplju, kjer so se zaradi številnih nesreč odločili, da bodo skozi okna metali le manj nevarne in manjše predmete.
Turčija: Granatno jabolko
No, Turki pa se za novo leto znašajo nad granatnimi jabolki. Na silvestrov večer jih z vso močjo zalučajo v vhodna vrata svojega doma, saj so prepričani, da je sreča v novem letu sorazmerna s številom drobnih semen, ki ob trku odletijo iz ploda. Glede na to, da takšna akcija pusti za seboj kar nekaj dela, vam raje predlagamo, da ga pojeste.
Škotska: Prvi obiskovalec v novem letu
Škoti pravijo, da je treba biti na novega leta dan izjemno previden pri tem, koga bomo prvega spustili v svoj dom. V nekaterih regijah Škotske, na otoku Isle of Man in severnih delih Anglije verjamejo v tradicijo 'prve noge' oziroma prvega obiskovalca. Tradicija narekuje, da mora oseba, ki prva prestopi dom v novem letu, prinesti darila, kot so kovanci, premog, kruh, sol in viski, da bi hiši prinesla blagoslov sreče v naslednjih 12 mesecih. Za 'prvo nogo' je na škotskem navadno izbran visok in temnolas moški, saj visoke svetlolase ženske povezujejo s težavami. Čeprav pri nas to ni v navadi, je pomembno, da -ne samo na novega leta dan, ampak tudi kasneje- v svoj dom vabimo pozitivne in dobronamerne ljudi.
Ekvador: Zažiganje zamer in vsega slabega
V Ekvadorju imajo zelo radi praznovanja na plaži, kjer kurijo kresove, plešejo in se veselijo. Posebej pa je med ljudmi priljubljen obred z imenom Los Anos Viejos, kar pomeni 'stara leta'. Gre za tradicijo, s pomočjo katere se znebijo katerega od preteklih demonov. V ta namen izdelajo lutke, ki spominjajo na strašila in jih okrasijo ter označijo z opisi svojih grehov. Običajno so lutke napolnjene z žagovino, časopisom in starimi oblačili, na predelu glave pa imajo posebno masko. Ko ura odbije polnoč, se praznovanja začnejo, z njimi pa tudi zažiganje lutk. Žerjavica, ki ostane, simbolizira preteklo leto in vabi sveže energije novega obdobja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV