1. Sedite poleg, ne nasproti
Kje sedite za mizo, veliko pove o vas. Če se hočete z nekom besedno soočiti, se usedite poleg njega, saj to sogovorniku sporoča, da ne boste zavzeli tako zelo opozicijske vloge. Če se boste usedli nasproti te osebe, posebej v sejni sobi, se bo lahko oseba na drugi strani mize počutila ogroženo. To ne velja zgolj za delovno okolje, saj ima ta pozicija enako sporočilnost tudi za družinsko mizo in na zabavah.
2. Samozavestna drža
O pomenu telesne govorice ni treba posebej izgubljati besed, saj vemo, kakšno moč ima. Ta pove veliko o tem, kako se počutimo in kako razmišljamo. Z odločno držo dajemo težo našemu mnenju in delujemo samozavestno. Raziskave kažejo, da smo zaradi tovrstne drže bolj samozavestni in se bolje odrežemo na razgovorih za službo za razliko od tistih, ki nimajo odločne drže. Ta psihološki trik izkoriščajo številni športniki in govorci.
3. Prava barva oblačil
Barva obleke odseva, kakšna oseba ste in za kakšno pozicijo se potegujete. Temnomodra npr. odseva toplino in zaupanje, črna sporoča moč, eleganco, avtoriteto, neodvisnost in analitičen um, zelena srečo, rast in ravnovesje. Siva sporoča nevtralnost, zaupanje in organiziranost, pa tudi depresijo. Bela pa čistost, samozavest, pogum, odprtost, iskrenost in nedolžnost.
4. Očesni stik
S tem, ko človeka gledate v oči, sporočate, da ga pozorno poslušate. A ohranjanje očesnega stika ni tako enostavno, kot se sliši. O tem si lahko več preberete TU. Sodeč po raziskavi, si delo olajšate, če skušate med gledanjem v oči določiti barvo oči sogovornika.
5. Zapomnite si ime
Če ste eden tistih, ki se nikoli ne zapomnijo imena, ko se vam nekdo predstavi, potem morate nujno spremeniti to navado. Dejstvo, da ste si zapomnili ime, je namreč prvi znak, da ste bili pri stvari in da ste ga poslušali. Tako ste pri ljudeh bolj priljubljeni.
6. Kdo drži s kom
Ko ste v skupini ljudi in želite vedeti, kdo si je blizu, opazujte, kdo se s kom smeji. Ključno je, da ugotovite, koga pogledajo naprej, ko se smejijo, saj to pomeni, da je to oseba, ki jim je blizu in okoli katere se počutijo udobno.
7. Usluge
Če želite nekoga, ki ga še ne poznate dobro, prositi za uslugo, naj bo ta drobna. To kaže na to, da jim zaupate in cenite, zaradi česar se bodo počutili bolje, saj so vam lahko pomagali.
8. Prekrižane roke in noge
Tovrstno pozo lahko uporabite za dva namena, in sicer če želite preprečiti, da se vam kdo približa. S tem namreč ustvarite bariero med vami in to osebo. Če želite učinkovati, kot da ste dostopni in odprti do njihovih idej, razklenite roke/noge, kar jim sporoča prav to – dostopnost in pripravljenost, da najdete skupni jezik.
9. Mrzle roke
Da je treba v roko seči konkretno – na najslabšem glasu je stisk, ki nima moči (t.i. "mrtva riba") – verjetno veste, pomembno pa je tudi, da vaša roka ni mrzla. Topla roka je namreč pomembna lastnost rokovanja, ker pričara prijateljsko atmosfero, medtem ko mrzla roka človeka lahko odbije in ne vzbuja zaupanja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV