Moskisvet.com
Smeh

Samo za ženske

Smeh - prirojeno zdravilo

S. H.
15. 02. 2010 08.40
0

Smeh ohranja duševno zdravje. Prav dobro je, da nam je dana ta sposobnost – razlogov za jok je tako ali tako preveč.

Ko živali povlečejo nazaj svoje ustnice in pokažejo zobe, to pomeni grožnjo. Oglašanje hijene in neke vrste pacifiškega galeba celo zveni kot smeh, vendar lahko samo človek, ki izkusi komično situacijo, izrazi smeh ali radost z zobmi in posebnimi zvoki.

Seveda ima tudi smeh drugo plat medalje. Ogromna razlika je, če se smejemo ali če se posmehujemo nekomu. Smeh je lahko še kako krut, opolzek in poniževalen. Ponudimo vam lahko tudi temačno razlago filozofa Nietzscheja, ki je trdil, da se le človek smeji, če koga zadene z mokro spužvo, kajti le človek je tako trpeče bitje, da potrebuje smeh kot protiutež. Hmm, po svoje je imel kar prav …

Smeh kot šivanka

Ko govorimo o smehu, imamo navadno v mislih komično ali razvedrilno situacijo. Smeh ohranja naše duševno zdravje ob spremljanju neumnosti, s katerimi je svet prenatrpan. Smeh je včasih kot šivanka, ki predre napihnjeno domišljavost in je veliko bolj učinkovit odgovor, kot če sogovorniku nasprotujemo z goro teoretskih ugovorov in argumentov. Smeh ne pomeni le humorja. Smejimo se lahko ob zelo različnih situacijah. Pojavi se tudi kot izraz olajšanja po končani nevarnosti. Kadar nas je strah, je smeh lahko obrambni mehanizem. Z njim izrazimo navdušenje, kadar nepričakovano srečamo prijatelja.

Dojenček
Dojenček FOTO: iStockphoto

Spontan ali ne – smeh je pol zdravja

Od nekdaj vemo, da je smeh najboljše zdravilo, kar so potrdile tudi raziskave. Smeh zmanjšuje posledice stresa, poleg tega krepi imunski sistem, poveča pretok krvi, znižuje krvni tlak in bolečinski prag ter pospeši zdravljenje. Kdor se smeje, požene v organizmu pozitivni tok, pravijo gelotologi, raziskovalci smeha. Tak učinek je mogoče doseči tudi brez strokovnih terapij, z zavestnim ali refleksnim smejanjem.

Smejalni plin
Smeh povzročajo tudi zunanji dražljaji, na primer žgečkanje in nekatere zaužite substance. Primer je smejalni plin (dušikov oksid). Ta ima v manjših dozah omamen učinek, v večjih pa deluje kot narkotik in ga kot anestetik uporabljajo v zobozdravstvu. Pri vdihavanju manjših količin povzroča omotičnost, zmanjša občutek za bolečine in povzroči, da se oseba, ki ga je vdihovala, smeji brez pravega vzroka. Pri večjih količinah oseba zaspi, pri še večjih pa lahko pade v komo ali celo umre.

 


 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578