Moskisvet.com
NASA

Zanimivo

Šok med astronavti: Svetloba je izginila!

N.J.
14. 07. 2014 15.41
15

Astronomi so ob pogledu s teleskopom šokirani ugotovili, da v vesolju manjka kar 80 odstotkov svetlobe. Kam je izginila?

V vesolju naj bi bilo kar 80 odstotkov ultravijolične svetlobe manj, naj bi ugotovili astronomi, pišejo britanski mediji. Gre za skrivnostni pojav, ki naj bi ga zaznali z vesoljskim teleskopom Hubble.

Vesoljska ladja
Vesoljska ladja FOTO: NASA

V vesolju na stotine tisoč zvezd tvori Mlečno cesto, a najnovejše ugotovitve kažejo, da je svetlobe kar za 80 odstotkov manj, kot je je bilo. Pri opazovanju so uporabili kar 70 milijonov dolarjev vreden instrument, ki so ga vgradili na teleskop Hubble. »Videti je tako, kot če bi stali v močno razsvetljeni sobi, videli pa bi le nekaj 40-wattnih žarnic,« je povedala Juna Kollmeier, vodja študije o izginjanju svetlobe. »Od kod sploh prihaja vsa ta svetloba? Manjka pri našem štetju,« je dodala. Neujemanje so zaznali le v bližnjem, relativno raziskanem delu vesolja. Ko s teleskopom pogledajo galaksije, oddaljene na bilijone svetlobnih let, kar omogoča vpogled v vesolje, kakršno je bilo vesolje v preteklosti, se zdi, da se vse ujema. »S pomočjo simulatorjev se vse lepo ujema v zgodnjem obdobju. In če uskladimo vse podatke, lahko domnevamo, da je svetloba resnično tam,« dodajajo. »Možno je, da simulacije ne odražajo realnega stanja, kar bi bilo sicer presenečenje, saj je medgalaktični vodik sestavina, za katero menimo, da jo najbolje razumemo.«

Vrsta svetlobe, ki je dovolj močna, da spremeni, nevtralni vodik v vodikove ione, so "ionizacijski fotoni". Znano je, da svetloba prihaja iz dveh virov v vesolju: kvazarjev, ki jih poganja vroči plin, ki pada na masivne črne luknje z več kot milijonkratno maso sonca, in iz najbolj vročih mladih zvezd. Ionizacijske fotone iz mladih zvezd skoraj vedno absorbirajo plini v gostiteljski galaksiji, tako da skoraj nikoli ne uidejo vplivu medgalaktičnega vodika. Toda število znanih kvazarjev je veliko manjše kot bi jih bilo potrebno, da bi dobili količino svetlobe, ki je potrebna za takšno količino vodikovih ionov, kot jo je izmerila raziskovalna skupina. »Če preštejemo znane vire ultravijoličih ionizirajočih fotonov, nam jih zmanjka za približno petkratno količino,« dodaja arstofizik Benjamin Oppenheimer. »Manjka 80 odstotkov ionizirajočih fotonov, in vprašanje je, od kod prihajajo. Najbolj zanimiva možnost je, da bi bil za to kriv nek nov eksotičen vir,« dodaja. »Na primer, skrivnostna temna snov, ki drži galaksije skupaj, vendar je ni nihče nikoli videl neposredno, bi lahko sama po sebi razpadala in bila posledično vzrok za to dodatno svetlobo.« Kot dodajajo, še vedno »niso prepričani, kaj je povzročilo ta pojav, a vsaj ena stvar, za katero smo menili, da v današnjem vesolju drži, zdaj vemo, da ne«.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648