Trojni sistemi v vesolju veljajo za izjemno redek pojav. Doslej so bili odkriti namreč samo štirje. V novo odkritem tovrstnem sistemu dve črni luknji krožita na, znanstveno gledano, izjemno majhni razdalji 450 svetlobnih let, medtem ko tretja okoli prvih dveh kroži na nekoliko večji razdalji, poroča Scientific American. V Nature dodajajo, da osrednji luknji krožita s hitrostjo, ki je približno 300-krat hitrejša od hitrosti zvoka na Zemlji, poleg tega pa naj bi odkrita trojica predstavljala najtesnejšo trojico črnih lukenj.
Ker se nahajajo v središču galaksije, znanstveniki menijo, da jih bo gravitacijska sila sčasoma potegnila še bližje skupaj, kar pomeni, da bi se lahko v prihodnosti celo združile v eno veliko črno luknjo.
Raziskovalci upajo, da bo sistem treh črnih lukenj odlično mesto za raziskovanje tako imenovanih gravitacijskih valov. S tem ko se bo njihova orbita krčila, naj bi črne luknje namreč oddajale orbitalno energijo v obliki gravitacijskih valov, kot je to že pred stoletjem predvidel Einstein.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV