Moskisvet.com
ESO

Visoki obrati

Znanstveniki so odkrili 'najbogatejši' planetarni sistem do sedaj

U.K.
25. 08. 2010 12.17
2

Astronomi so odkrili planetarni sistem, ki naj bi bil precej podoben osončju. Odkrili so namreč pet planetov, ki krožijo okoli zvezde z oznako HD 10180, na njih pa bi potencialno lahko obstajalo tudi življenje.

Raziskovalci iz European Southern Observatorija (ESO) so opazovali svetlobo, ki jo oddaja HD 10180 in je oddaljena 127 svetlobnih let od Zemlje v ozvezdju Hydrus (Mala vodna kača). „Gre za sistem z največ planeti, kar smo jih odkrili zunaj našega sončnega sistema,“ je dejal Christophe Lovis, znanstvenik univerze v Ženevi.

Fotografija, ki so jo posneli v ESO.
Fotografija, ki so jo posneli v ESO. FOTO: BBC

Odkritje sistema bi lahko dalo vpogled v nastanek našega sončnega sistema, poleg tega pa pomeni nov korak pri odkrivanju tako imenovanih 'ekso-planetov' (planeti zunaj našega osončja). „Gre za raziskovanje celotnih sistemov in ne le posameznih planetov,“ je še dodal Christophe.

Odkritje je omogočil sistem HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), ki meri opotekanje zvezde, s tem pa pokaže gravitacijski vpliv planetov v orbiti.

„Če je v orbiti zvezde samo en planet, bo opotekanje te zvezde dokaj majhno, če pa je v zvezdni orbiti več planetov, bo opotekanje precej kompleksno.“

Glede na gibanje zvezde HD 10180 so Lovis in sodelavci ugotovili, da nanjo vpliva vsaj pet planetov v velikosti Neptuna, ki so od zvezde oddaljeni približno toliko, kot je Mars od Sonca, kar pomeni, da je sistem v notranjem delu precej bolj poseljen, kot je sončni sistem.

Poleg petih močnih signalov so zaznali tudi dva šibka, za katera domnevajo, da gre za majhna planeta, ki imata le 1,4-krat večjo maso od Zemlje. Če to drži, bosta to najmanjša planeta, kar so jih odkrili zunaj našega osončja.

Angleški astronom Martin Dominik je za BBC dejal, da gre za izjemno pomembno odkritje, ki bo postavilo naš lasten obstoj v kozmični kontekst, saj zdaj z gotovostjo vemo, da obstajajo podobni sončni sistemi, kot je naše osončje.

Dominik vseeno svari pred tem, da bi HD 10180 poimenovali najbogatejši sistem, saj ne morejo potrditi, da drugi sistemi, ki so jih do zdaj odkrili in ki imajo planete, niso kompleksnejši, a jih enostavno ne moremo zaznati. „Sem pa v skušnjavi, da bi ga poimenoval za najbolj informativnega do zdaj,“ je hudomušno pripomnil Dominik. „Kot večina znanstvenih odkritij nam tudi to da več vprašanj kot odgovorov, a to je tisto, kar prinaša napredek.“

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549