Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Windows 8 – napoved prihodnosti

R.B.
01. 07. 2010 14.57
4

Že pred časom so gospodje iz Redmonda v svojih srednjeročnih načrtih razvoja napovedali naslednjo različico najpopularnejšega OS na svetu. Pred kratkim pa so na dan pricurljale tudi nekatere značilnosti.

Ameriški softverski velikan sicer ni več največje računalniško podjetje na svetu, saj ga je prehitel nekdaj največji rival iz kalifornijskega Cupertina, z logotipom v obliki odgriznjenega jabolka. Že maja so z Wall Streeta sporočili, da je Apple na delniškem trgu vreden 222 milijard ameriških dolarjev (180 milijard evrov), Microsoft pa dve dolarski milijardi manj. Vendar naj bi bila 'okna' rekordno prodajana, saj naj bi vsako sekundo povprečno prodali sedem kopij tega popularnega operacijskega sistema.

Že pred uradnim začetkom prodaje trenutnega izdelka so na konferenci za razvojnike omenili naslednjo verzijo OS Windows 8, ki naj bi bila na voljo predvidoma leta 2012. Smešno je, da se naslednjo izvedenko omenja že ob komaj zagnani trenutni verziji, menda najstabilnejši izvedenki po verziji XP (s servisnim paketom 3). Microsoft se očitno drži doktrine 'osveževanja' trga na vsakih nekaj let z novimi izdelki, kar se je že pokazalo za napačno. Najbolj zgovorna sta dva 'kiksa', ki so jih v Redmondu že obžalovali – Windows Millenium in Vista.

Kot pri vsakem dozdajšnjem izdelku se tudi pri osmi izvedenki omenja revolucionarne novitete, ki naj bi bile tokrat velik korak naprej, saj Microsoft že danes razpolaga z nekaterimi tehnologijami, ki naravnost bodejo v oči. Napovedi, za katere seveda ni nujno, da se bodo uresničile, omenjajo povezovanje preko najnovejšega protokola USB 3.0, Bluetooth 3.0 in varnostno enkripcijo (zaščito podatkov) trdih diskov. Omenja se podpora 128-bitnemu procesiranju, ki naj bi dodobra upočasnil potratne in segrevajoče se procesorje ob več obdelanih podatkih. Poleg podpore napredni strojni opremi naj bi nov OS podpiral zmožnosti za letošnjo jesen napovedanega igralnega modula Kinect, kar naj bi omogočalo prepoznavanje obraza pri prijavi v sistem in upravljanje računalnika s kretnjami. Kar je torej napovedano za jesenske mesece leta 2010, bo leta 2012 postalo (poceni) praksa pri osebnem in profesionalnem računalništvu, če takrat, glede na majevski koledar, ne bo konec sveta.

Namen nekoč največjega računalniškega podjetja na svetu je zadržati kupce že popularne 'sedmice', da ne bodo prebegnili k 'sadjarskemu' rivalu ali celo k novemu operacijskemu sistemu ameriškega spletnega giganta Googla, ki obema največjima rivaloma že pošteno diha za ovratnik (saj veste, 'kjer se prepirata dva ...').
Kakor koli že, pri Microsoftu bi se morali na dosedanjih napakah naučiti, da se zmagovalnega konja ne menja prehitro, razen če ga lahko preverjeno in uspešno nadgradiš. Več pa se bo pokazalo v naslednjih letih, ko se nam obeta srdit boj za prevlado na področju informacijskih tehnologij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648