To, da ima ultravijolična svetloba lastnosti, ki uničujejo bakterije, je znanosti že dolgo znano. Težava pri tej svetlobi je, da je nevarna tudi za ljudi. Ultravijolična svetloba je elektromagnetno valovanje z valovno dolžino, krajšo od valovne dolžine vidne svetlobe. UV-žarki lahko povzročijo raka na koži, po drugi strani je ta svetloba nujno potrebna za produkcijo vitamina D. Premajhna količina UV-žarkov pripelje do pomanjkanja vitamina D, prevelika izpostavljenost pa lahko vodi do okvare DNK, opeklin in že prej omenjenega kožnega raka.
Vendar so lastnosti tega spektra svetlobe pri uničevanju bakterij neprecenljive, zato so se v zadnjih letih raziskovalci univerze v Strathclydu v Glasgowu trudili izdelati svetlobo, ki bi uničevala bakterije, a ne bi bila nevarna za ljudi. In to jim je uspelo.
Izdelali so svetlobo z visoko intenziteto in ozkim spektrom valovne dolžine, ki je dovolj varna, da bi jo lahko uporabljali v bolnišnicah.
HINS (High Intensity, Narrow Spectrum) vzburi bakterije do te mere, da pravzaprav naredijo samomor s pretiranim gibanjem. Ker je za ljudi neškodljiva, lahko spekter UV-svetlobe vdelajo v navadne luči, s tem pa dosežejo, da je soba nenehno sterilizirana.
Glavna težava pri takšni svetlobi je, da bi takšne luči oddajale nekoliko vijoličasto svetlobo, ki ni ravno prijetna, zato so že ugotovili, kako svetlobo združiti s tehnologijo LED. Te kombinacijske luči LED naj bi bile prijetnejše.
Sicer tehnologija verjetno ne bo prišla v naša stanovanja, saj mnogi znanstveniki ugotavljajo, da je lahko pogosta izpostavljenost sterilnemu okolju tudi škodljiva tako za kasnejši razvoj alergij kot za delovanje imunskega sistema. Bo pa vsekakor izjemno dobrodošla v operacijskih in drugih sobah v bolnišnicah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV