V bistvu gre za zaslon, ki je sposoben predvajati tridimenzionalne slike iz oddaljene lokacije v skoraj realnem času. Trenutno so podobe statične, vendar se osvežijo vsaki dve sekundi. Raziskovalci so prepričani, da bodo v naslednjih nekaj letih izboljšali resolucijo in hitrost prenosa podob.
„Izdelali smo tehnologijo, ki omogoča izgradnjo tridimenzionalne 'teleprisotnosti', kar pomeni, da lahko neki objekt iz ene lokacije prikažemo v 3D-tehniki na drugi lokaciji in v skoraj realnem času,“ je dejal Nasser Peyghambarian, profesor optične znanosti in sodelavec pri projektu.
Do sedaj so testirali napravo z 10 x 10-inčnim zaslonom in prikazali podobe znanstvenikov iz drugih sob.
Že pred dvema letoma so izdelali podobno napravo, vendar so takrat lahko podobe osvežili le na štiri minute.
Tehnologija bo uporabna za 3D-videokonference, medicinske in vojaške namene ter predvsem za posodobljenje 3D-zemljevidov. Glavni cilj pa je menjava vseh 2D-zaslonov, ki jih sedaj uporabljamo s tem sistemom, kar se bo v prihodnosti nedvomno zgodilo.
Holografski sistemi ujamejo svetlobo, ki se odbija od določenega predmeta, ki rekonstruira podobo na zaslonu. V bistvu sistem, ki so ga ustvarili v Arizoni, deluje zelo podobno kot naš vid.
Kot že rečeno, so vsaj zaenkrat hologramske slike statične, poleg tega so predmeti predstavljeni v zeleni ali rdeči barvi. Zaslon je narejen iz novega tipa polimerov, imenovanih fotorefraktivi, ki zabeležijo sliko, jo izbrišejo in na novo naslikajo. Zaradi tega se lahko slika obnavlja vsakih nekaj sekund.
Za 3D-slike potrebujejo 16 fotoaparatov, ki istočasno vsako sekundo posnamejo objekt. Te slike se nato prek internetne povezave prenesejo v holografski sistem. Vsak prenesen paket se nato prenese v posebne laserje, ki ustvari hologramske delčke fotografij.
Postavitev omogoča gledalcu, da si objekt ogleda iz šestnajstih različnih kotov, kar pomeni, da če premaknemo glavo, se spremni perspektiva, tako kot v resničnem življenju. V ne preveč oddaljeni prihodnosti bodo ti zasloni dovolj veliki, da bodo prikazovali ljudi v naravni velikosti.
„V nekaj letih bomo lahko s takšnimi zasloni opremili bolnice,“ je dodal Nasser Peyghambarian.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV