Moskisvet.com
Lotusov koncept električnega mestnega vozila

Visoki obrati

Tih in nevaren zvok električnih vozil

V.S.
14. 11. 2010 12.42
4

Pešci oddaljenost prihajajočega vozila ocenimo podzavestno, a kaj se zgodi, če je vozilo neslišno in njegovo prisotnost spregledamo? Proizvajalci hibridnih in električnih vozil so lahko upravičeno zaskrbljeni zaradi varnosti pešcev.

Notranjost hibridnega vozila toyota prius.
Notranjost hibridnega vozila toyota prius. FOTO: arhiv proizvajalca
Električna in hibridna vozila poleg zelo majhnih ali ničnih emisij prinašajo še eno prednost: so neslišna. To je sicer prijetno za uho, ni pa najbolj varno, ugotavljajo tako pešci kot avtomobilski proizvajalci. Neslišno vozilo namreč veliko bolj prestraši brezskrbnega pešca, saj vozniki na svojo prisotnost pešce najpogosteje (tik pred zdajci) opozorijo s hupanjem, pa še to ne vedno.

Neslišno je dokazano nevarno

Čeprav je neslišnost ena največjih prednosti modernih vozil, pa je hkrati tudi njihova velika pomanjkljivost. Tako je pokazala tudi raziskava, ki jo je opravila ameriška administracija za varnost na avtocestah NHTSA (US National Highway Traffic Safety Administration).
V NHTSA so prepričani, da so električna in hibridna vozila dvakrat pogosteje kriva za prometne nesreče, v katerih so bili udeleženi pešci, in to takrat, ko voznik speljuje ali zavira, vozi vzvratno ali vozilo parkira oziroma speljuje s parkirišča.

Pešci, ki se v danih situacijah zanašajo na svoj sluh, tiho vozilo v gibanju sploh ne zaznavajo. Največ težav se pojavlja pri slabovidnih ljudeh, saj se v prometu v celoti zanašajo le na svoj sluh. Če električna in hibridna vozila vozijo hitreje, pešci vendarle zaznavajo zvok trenja gum s podlago, problematična je le vožnja pri manj kot 50 km/uro, zato bodo morali proizvajalci v vozila vgraditi dodatne elektronske zvočne naprave.

Proizvajalci predstavljajo vse več električnih superšportnikov. Na fotografiji angleško eko vozilo Nemesis.
Proizvajalci predstavljajo vse več električnih superšportnikov. Na fotografiji angleško eko vozilo Nemesis. FOTO: arhiv proizvajalca
Da gre za resen problem, se zelo zavedajo na Japonskem, zato predlagajo nov zakon, ki bi določal, da morajo proizvajalci narediti vozila, ki bodo povzročala minimalen zvočni signal pri nizkih hitrostih. Če bo predlog zakona stopil v veljavo, bodo temu ukrepu sledile tudi ZDA in EU.

Avtomobilska industrija medtem ne sedi križem rok, saj že raziskuje možnosti in oblike zvoka, ki bi bil najprimernejši za tiha vozila. Strokovnjaki iz podjetja Harman Kardon so že razvili potencialno rešitev skupaj z Lotusovimi inženirji in jo poimenovali HALOsonic. Gre za napravo, ki sintetizira zvok znotraj in zunaj vozila. Senzorji na stopalkah za plin in zavori prenašajo informacije do HALOsonica, ki te 'dražljaje' pretvarja v zvočni signal, ta pa se prenaša prek zvočnikov zunaj in znotraj avtomobila.

Namesto zvoka motorja – zakaj ne prijetna melodija

Tudi neslišna vozila bodo v prihodnosti morala oddajati zvok.
Tudi neslišna vozila bodo v prihodnosti morala oddajati zvok. FOTO: arhiv proizvajalca

Vodilni pri Harman Kardonu predvidevajo, da bodo zakonske odredbe narekovale, da naj neslišna vozila proizvajajo zvok klasičnega motorja, zato so razvili vrsto 'motornih' zvokov, od legendarnega V6 motorja do zvokov precej glasnih ameriških V8 in V12 motorjev.

Po drugi strani pa je Renault, ki ima v floti cel niz električnih vozil, ki čakajo na zeleno luč za serijsko proizvodnjo, predstavil nekoliko drugačen pristop do implementacije ustrezne doze hrupa v svoja vozila. Benedicte Le-Nindre, glavni Renaultov strokovnjak za kakovost zvoka motorjev, in Andrea Cera, skladatelj ter strokovnjak za zvok pri IRCAM, sta eksperimentirala s stotimi vrstami zvokov – od meditacijskih do tistega, ki ga proizvaja tipični harley davidson, preizkusila sta celo zvok laserskih mečev iz legendarnih filmov Vojna zvezd, kar je zelo inovativen pristop v svetu avtomobilizma. Oba strokovnjaka sta delala tudi na zvoku zadnjega Renaultovega koncepta DeZir, ki proizvaja rahlo brenčanje. Paleta različnih zvokov je vsekakor boljša ideja kot pa simfonija zvokov različnih klasičnih avtomobilskih motorjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648