Britanski obrambni minister Gerald Howarth je dejal, da je to izjemen projekt, ki vsebuje najboljšo možno tehnologijo. S prvimi testi naj bi začeli v začetku prihodnjega leta.
Letalo, ki so ga poimenovali po keltskem bogu groma, bo presegel prejšnje modele, kot so MQ-1 Predator in rakete Hellfire. Po mnenju britanskih vojaških strokovnjakov je najbolj ranljiv člen v letalu pilot. Najbolje izurjeni piloti lahko vzdržijo hitrost mach 8 ali 9, pri višjih hitrostih pa vsak človek izgubi zavest, tudi če ima zaščitno obleko. Poleg tega so mnoge protiletalske rakete narejene tako, da eksplodirajo blizu pilotove kabine in jo prerešetajo s šrapneli, ravno zato, da bi onesposobili pilota.
Razvoj letal brez posadke lahko v nekem smislu primerjamo z razvojem splošnih bojnih letal v prvi svetovni vojni. Sprva so jih uporabljali za poizvedovanje o sovražniku, kmalu so jih oborožili z bombami.
Kljub dokaj hitremu razvoju bojnih letal brez posadke pa Howart ne verjame, da bi takšna letala lahko v kratkem popolnoma nadomestila človeškega pilota. „Vsaka bojna operacija je drugačna in še zmeraj bomo potrebovali ljudi v zraku.“
Tako kot druga letala brez posadke bo tudi Taranis vseskozi pod nadzorom strokovno usposobljene vojaške posadke na tleh. „Ne gre za robote, ki bi bili avtonomni,“ je še dodal Howart.
Taranis pa ni edino novo letalo brez posadke, ki bo v kratkem ugledalo luč sveta. Tudi Boeing je razkril novo vohunsko letalo, ki ga poganja vodik. Letalo bo lahko letelo na 20.000 metrih, v zraku pa bo lahko ostalo do štiri dni. Najvišja hitrost bo nekaj več kot 270 kilometrov na uro.
Phantom Eye (Fantomsko oko), kot so letalo poimenovali, je eno najbolj ekološko neoporečnih letal na svetu, saj je edini stranski proizvod pri izgorevanju motorja voda. Še pred koncem leta bodo letalo odpeljali v Nasin raziskovalni center, kjer bodo opravili prve teste.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV