Napredek
V petnajstih letih so se mobilni telefoni zmanjšali, baterije so postale bolj obstojne, inženirjem je uspelo zmanjšati sevanje telefonskega oddajnika, ki ga telo absorbira (SAR). Telefoni so postali bolj lično obilikovani in povečali so jim zaslone, ki so postali bolj kontrastni. Zasloni so postali najpomembnejši oblikovni dejavnik mobilnega telefona. Še posebej jasno je to postalo pri prihodu naprav, ki imajo zaslone na dotik, ki ponekod zavzemajo že polovico površine telefona. Obenem so resolucije tovrstnih zaslonov dosegle vrednosti računalniških zaslonov z začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja. Zato so uporabniški vmesniki (UI) močno pridobili na vrednosti, saj so poleg novih funkcij in olajšane uporabe pritegovali in pritegujejo poglede v temnejših prostorih.
Novi obeti
Karte na trgih mobilnih naprav so se že večkrat močno premešale, čeprav nekatera podjetja držijo primat že desetletje ali več. Prvotno rivalstvo med finskim in švedskim proizvajalcem je že zdavnaj 'passé', saj je od takrat na trg vstopilo veliko novih igralcev in pa predvsem uporabniških vmesnikov. Kateri so najpomembnejši mobilni operacijski sistemi, ki so spremenili pravila igre? V splošnem je bil Palm tisti, ki je oral ledino na področju zahtevnejših mobilnih operacijskih sistemov s svojim sistemom, ki je bil optimiziran za uporabo zaslonov na dotik na dlančnikih, ki pa na začetku še niso imeli telefonske funkcije. To so bili monokromatski (črno-beli) zasloni s preprostim UI. Pozneje jim je sledil Microsoft s svojim sistemom Windows Mobile za dlančnike iz leta 2000.
Še pametnejši telefoni
Danes so na pohodu novi telefoni, ki že nekaj let nosijo pridevnik 'pametni'. V le nekaj letih je največji porast zabeležil Apple s svojim iPhone operacijskim sistemom, saj le malo zaostaja za Nokiinim Symbianom. Applov mobilnik je zelo popularen, uporablja ga kar 32 odstotkov ljudi po svetu, naprave s Symbianom pa le nekaj odstotkov več. Veliko je v zadnjem času pridobil tudi kanadski Blackberry OS podjetja RIM, saj je na tretjem mestu z nekaj več kot 10 odstotki uporabniki. Največji porast v zadnjih nekaj letih je imel tudi Android, odprtokodni operacijski sistem za mobilne telefone, ki ga je leta 2007 prvič najavil internetni gigant Google. V treh letih je prišel na 9 odstotkov globalnega tržnega deleža. Ameriško podjetje za analizo trgov informacijskih tehnologij Gartner je napovedalo, da bo Android zaradi svoje odprtokodnosti in raznolikosti že leta 2012 prišel na drugo mesto v globalnem merilu, takoj za Symbianom. Slednji je zelo popularen v Evropi in na Kitajskem, zato je za pričakovati, da se bo trdno držal na prvem mestu. Napovedan je tudi nov Microsoftov Windows Phone 7 OS, ki pa v grobem ni požel veliko odobravanja zaradi pomanjkanja nekaterih ključnih lastnosti, ki jih najbolj popularne naprave in njihovi uporabniški vmesniki danes že imajo.
Kaj bo prinesla prihodnost, bomo še videli. Vendar lahko zagotovo trdimo, da bo veliko odprtokodnih telefonov zvonilo po žepih, na drugi strani pa naj bi dragim in potratnim mobilnim operacijskim sistemom kmalu odzvonilo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV