Če vozite običajno kolo, potem vas skoraj zagotovo ne motijo 'žice in kabli' prestavno-zavornega mehanizma. Toda če ste eden izmed ekololoških osveščencev ali eden izmed tistih, ki se raje lagodneje prevažajo okoli z električnim kolesom, potem pa bi se znalo zgoditi, da vas 'kablovje', ki povezuje komponente, tako ali drugače moti, ali kar je še huje, nedelovanje kolesa v primeru njegovega pretrganja.
Ker pa komponente na kolesu vendarle potrebujejo nekaj električnih povezav, so Daymakovi inženirji te skrili v prednje kolo, kjer je tudi motor, litijionska baterija in tudi kontrolni sistem. Poleg tega ima kolo tudi nameščen USB in polnilni priklop in LED prikazovalnik polnosti baterij. Ko uporabnik zavira z 'brežičnimi' zavorami, se vklopi regenerativni zavorni sistem, ki z nastalo energijo napolni baterijo, poleg tega pa je kolo moč uporabljati za polnjenje naprav prek USB priklopa.
Podjetje ponuja dve različici. In sicer eno z 250- in drugo s 350-vatnim elektromotorjem, katerega poganja 36-voltna litijionska baterija, ki zagotavlja (ob zgolj električnem pogonu) od 20 do 25 kilometrov avtonomije in od 35 do 40 kilometrov o pomožnem pedaliranju. Baterija se popolnoma napolni v približno 5 urah, moč pa jo je napolniti nekje od 750- do 800-krat.
Ker pa je na kolesu vgrajena brezžična tehnologija, to predstavlja tudi nevarnost za morebitne 'hekerje', ki bi lahko vdrli v nadzorni sistem in voznika kolesa z zaviranjem pognali čez krmilo. Toda pri podjetju Daymak zagotavljajo, da je to skoraj nemogoče in da je verjetnost, da se kaj takega pripeti ena proti milijardi. Zaradi uporabe brezžične tehnologije bo v bodoče kolo moč tudi nadgraditi za usklajeno delovanje s pametnimi telefoni in celo računalniki. Prva kolesa bodo na voljo že konec aprila letos, cena zanj pa se prične pri 1.999 dolarjih (približno 1.420 evrov).
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV