Moskisvet.com
Se nam obeta fotorevolucija?

Visoki obrati

Se nam obeta fotorevolucija?

R.B.
23. 03. 2010 11.10
1

Ameriško podjetje InVisage obljublja izredno občutljive fotografske senzorje. Taki senzorji bi zasedali zelo malo prostora v fotoaparatih.

Preskok v majhnosti bi koristil predvsem manjšim mobilnim napravam, ki se uporabljajo tudi kot fotoaparati.

CMOS čip
CMOS čip FOTO: arhiv proizvajalca
Klasika silicija
Dandanes v fotografski industriji prevladujejo silicijska vezja, oziroma silicij kot podlaga za izdelavo fotografskih senzorjev. Vsestranski silicij lovi svetlobo (fotone), in jih pretvarja v digitalno obliko, torej v električne impulze, ki jih nato procesor v napravi pretvori v digitalno sliko.
Slabost silicijskih senzorjev je omejenost z zajemom svetlobe. Zajemajo lahko le do 25 odstotkov svetlobe, ostalih 75 odstotkov pa gre v nič. Profesionalni fotoaparati ne potrebujejo veliko svetlobe za zajem slike, vendar imajo vgrajene zelo velike senzorje. Takšnih senzorjev ni mogoče vgrajevati v manjše mobilne naprave, kot so mobilni telefoni. Senzorji v mobilnih telefonih so zato manjši, vendar je temu primerno slabša tudi slika.

Tehnologija kvantnih točk
Pri InVisage trdijo, da so z dodajanjem novih, drugačnih materialov na silicij uspeli izboljšati zajem na kar 90 do 95 odstotkov svetlobe, ki pride v stik s senzorjem.
Senzorji so sestavljeni s tehnologijo t.i. kvantnih točk, ki zagotavlja do štirikrat večje število točk na isti površini senzorja. V praksi to pomeni, da bi sedanji mobilni telefon s senzorjem 3,2 miljonov točk, imel senzor občutljivosti kar 12 miljonov točk. Tak preskok bi omogočal zelo dobre in kontrastne fotografije tudi z zelo majhno napravo. Fotografije s takim senzorjem ne bi imele zrnatosti in razmazanih barv pri šibki svetlobi.
Fotografiranje bo še bolj zabavno
Fotografiranje bo še bolj zabavno FOTO: iStockphoto

Tudi z malim lahko
V tekmi za čimveč megatočk je tak preskok še dodatno olje na ogenj. V digitalni fotografiji senzorji z veliko točkami niso najpomembnejša lastnost dobrega fotoaparata. Še veliko pomembnejše so leče, ki usmerjajo svetlobo na senzor. Vendar bi lahko napredek na področju senzorjev omogočil, da bi nekoč bili popolnoma neodvisni od leč in s tem fotografskih objektivov.
Si predstavljate, da v ne tako oddaljeni prihodnosti v zadnjem žepu hlač nosite napravico v debelini in velikosti kreditne kartice in zmogljivosti najboljših profesionalnih fotoaparatov današnjega časa? Komaj čakamo.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648