Apple iPad je postal velikanska uspešnica, prodali so že skoraj štiri milijonov izvodov. Ponudba tabličnih računalnikov na trgu je bila do aprila precej skopa, zato je novo Applovo 'seme' padlo na zelo plodna tla. Strategija ustvarjanja novega trga s precej preprosto napravo, ki jo poganja preizkušeni iOS in za njo stoji več kot 200.000 različnih aplikacij, se je pokazala kot uspešno, veliko pa je temu (kot velikokrat do sedaj) pripomogel velikanski ugled znamke in trdna baza oboževalcev.
Obljube s strani konkurence so bile velike, vendar si nihče ni upal vstopiti na trg z izdelkom, ki bi ponujal isto ali manj. Sicer je ameriški Dell že začel prodajati manjši tablični računalnik z imenom Streak, ki ga poganja Android, prav tako so že lansko leto na trg prišli nekateri prototipni tablični računalniki, kakršni so Cowon Q5W, Hanvon B10 in Motion J3400, ki pa so dokaj okorni. Spominjajo na že dobro znane tablične osebne in hibridne računalnike, ki so jih začeli prodajati po letu 2000.
Googlov suveren nastop
Vendar je preprostost, ultra-mobilnost in uporabnost tisto, kar manjka starejšim konceptom tabličnih računalnikov, ki jim ni uspelo prodreti na trg tako, kakor je to uspelo Applu. Končno na obzorju sije nova zvezda, ki bi logično lahko povzročila živčno škripanje z zobmi pri proizvajalcu iPada. Spletni kralj iz kalifornijskega Mountain Viewa že dolgo, vendar tiho in previdno, pripravlja operacijski sistem, o katerem je bilo (za še nedokončani OS) že dokaj veliko napisanega. Google pripravlja operacijski sistem Chrome OS, ki naj bi redefiniral uporabo računalnikov in uporabnika dvignil med računalniške oblake. Razvoj novega sistema predvideva manj procesiranja podatkov pri uporabniku in več v velikanskih spletnih serverjih in povezavah več računalnikov v enega večjega, ki bo sposoben hitro 'razmišljati' in veliko shraniti. To naj bi bil po mnenju mnogih korak naprej pri osebnem računalništvu, vendar kritike letijo predvsem na varnost in njihov nadzor podatkov s strani uporabnika. Toda kritike letijo na varnost podatkov in njihovo morebitno dostopnost najboljšemu ponudniku, ki bo v stilu 'velikega brata' lahko nekoč predeloval naše podatke in vedel o nas veliko več, kot bi sami hoteli. Gledano skozi prizmo teoretikov zarote, naša prihodnost v okviru takšnega razvoja nikakor ni rožnata.
Kakor koli že, v javnost je pricurljalo nekaj možnih predvidevanj, kaj naj bi napovedani od Googla 'požegnani' izdelek skrival pod pokrovom. Sestavili naj bi ga nikjer drugje kot pri Googlovem mlajšem bratu v vojni in azijskem mobilno-tehnološkem 'gepardu' tajvanskemu HTC. 'Tableta' naj bi se hvalila s 720 p zaslonom, že znanim procesorjem vodilnega proizvajalca grafičnih kartic Nvidia z imenom Tegra 2, ki naj bi omogočal visokoresolucijski prikaz videovsebin in zmerno izvajanje nekaterih malce bolj pogoltnih računalniških operacij (urejanje slik, PC-jevsko večopravilnost in drugo). Slednjim naj bi pomagal bogat delovni spomin (2 GB), bogata povezljivost (4 G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS) in nekoliko manj, a vseeno uporabnih 32 gigabajtov spomina (SSD). Podatki so sicer le predvidevanja, vendar so precej logični glede na ponudbo sestavnih delov in pričakovanja trga.
Navkljub že številčnim, a neuspešnim 'iPad killerjem', naj bi bil Googleov izdelek največja grožnja Applovi tabletki, saj naj bi se zanašal na podobne, že preizkušene lastnosti slednje, istočasno pa naj bi ponujal še veliko več. Poleg tega je Google znamka, ki ji zaupa skoraj milijarda ljudi po svetu, zato z referencami zagotovo ne bo težav.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV