AMOLED zasloni so OLED paneli z aktivno matrico (matrica, ki nadzoruje stanje posameznih tičk). OLED zasloni veliko obetajo zaradi potenciala, ki ga imajo pri hrambi energije, kontrastu in majhni debelini zaslona. Zato je bil prehod s tehnologije LCD na tehnologijo OLED v mobilnih in nasploh vseh video napravah logičen. Samsung je prvi uporabil tehnologijo AMOLED v svojih telefonih Galaxy in medtem postal tudi največji proizvajalec OLED zaslonov na svetu.
HTC je v svoj paradni model Desire takisto vgradil AMOLED zaslon, vendar se je v luči velikanskega povpraševanja po omenjenih zaslonih ponudba s strani Samsunga zelo zmanjšala, zato je direktor HTCja Peter Chou napovedal serijo že znanih telefonov Desire, z vgrajenim TFT LCD zaslonom, na katerega so implementirali tehnologijo 'Super', kar pomeni da je zaslon tanjši, ker je 'touch' funkcija integrirana neposredno v sam zaslon, ne pa dodatno nanj. Na portalu Engadget so naredili primerjavo med dvema istima modeloma (HTC Desire), ki sta v drobovju in programju popolnoma enaka, loči le ju vgrajen zaslon.
Primerjava
Najprej gre primerjava glede kontrasta, zrnatosti, jakosti svetlobe in barv. Kontrast je močnejši pri SLCD verziji, vendar je jakost svetlobe pri AMOLED zaslonu večja. Razlog je v boljšem prepuščanju svetlobe skozi posamezne skupine 'pikslov' na dveh ravneh zaslona. Temu primerna je razlika v kontrastu in svetlobi med obema zaslonoma. AMOLED proizvaja bolj črno barvo od predhodnika, podobno kot plazemski zaslon. Tudi ostale barve so pri AMOLED zaslonu močnejše in pridejo bolj do izraza. Kot gledanja na zaslon je pri obeh precej širok in tu razlike ni opaziti, vsaj navadnemu uporabniku ne.
Zadnji poskus je potrditev ali zavrnitev izjave direktorja HTCja Petra Choua, da novi SLCD zelo dobro izkorišča energijo in da ima celo nekaj prednosti pri porabi elektrike. Pri Engadgetu so v obeh napravah izklopili omrežje, svetilnost nastavili na srednjo vrednost in dvakrat (drugič so celo zamenjali bateriji med seboj) zagnali film pri polni bateriji. V obeh poskusih se je AMOLED izkazal precej bolje od SLCD-ja, saj je slednji izpraznil baterijo takrat, ko je na mobilniku z AMOLED-om indikator baterije kazal še 30 odstotkov.
Očitno zelo velikih razlik ni, je pa jasno, da ima AMOLED še velik potencial, čeprav se v nekaj pomembnih lastnostih ne more primerjati z LCD zaslonom. Vendar počakajmo na prihodnost in na nov proizvodni in razvojni Samsungov obrat južno od korejskega Seula, kjer bodo proizvedli in razvili še boljše AMOLED zaslone.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV