Moskisvet.com
Robotska 'obleka', ki se upravlja zgolj s človeško močjo - 2

Visoki obrati

Robotska 'obleka', ki se upravlja zgolj s človeško močjo

M.J.
11. 03. 2011 12.37
9

Skeletonics exoskeleton je iznajdba, katere bi bila najverjetneje najbolj vesela prav Sigourney Weaver, ko so ji v filmu Alien po življenju stregla in jo napadala grozljiva bitja iz vesolja.

Robotska 'obleka', ki se upravlja zgolj s človeško močjo - 2
Robotska 'obleka', ki se upravlja zgolj s človeško močjo - 2 FOTO: arhiv proizvajalca

Skupina japonskih študentov je razvila pnevmatsko delujočo robotsko 'obleko', za katero bi lahko dejali, da je pobegnila iz kakšnega znanstvenofantastičnega filma, najverjetneje legendarnega filma Alien. Vsekakor bi ta prav prišla Sigourney Weaver pri njenem boju z zunajzemeljskimi pošastmi, ki jo preganjajo v filmu. Naprava imenovana Skeletonics exoskeleton, za katero so študentje porabili zgolj šest mesecev, je izdelana iz ultra lahkega in toplotno obdelanega aluminija, ki vzdrži sorazmerne obremenitve. Izdelali so jo na Okinavi, poganja pa jo izključno človeška moč. S tem ko njen uporabnik premika okončine, se njegovi gibi preko vzvodov prenašajo na podaljšane roke in noge in to brez vsakršne pomoči elektro- ali kako drugače gnanih motorjev.

Robotska 'obleka', ki se upravlja zgolj s človeško močjo - 3
Robotska 'obleka', ki se upravlja zgolj s človeško močjo - 3 FOTO: arhiv proizvajalca

Snovalci Skeletonicsa zagotavljajo, da je projekt trenutno še v preizkusni fazi in da imajo v mislih tudi že njegove izboljšave, ki naj bi še dodatno olajšale premikanje in zmanjšale maso konstrukta. V načrtu imajo tudi izdelavo zaščitnega oklepa, ki naj bi uporabnika zaščitil pred nevarnostmi. Poleg tega so razkrili tudi celoten postopek izdelave, ki tako ne ostaja skrivnost, s čimer so zagotovo spodbudili tudi druge snovalce, da izdelajo podobno ali še celo boljšo napravo. Tako si je moč ogledati zabaven videoposnetek (ki je pripet na koncu članka), kako je potekala izdelava  in kako se konstrukt obnese v praksi.

Z njim se je celo moč igrati igro 'kamen-papir-škarje', igrati bejzbol, plesati, metati različne predmete in celo opravljati vlogo redarja. Kot razkriva videoposnetek bo z njim moč celo udariti ljudi in skrivoma ljudem krasti pijačo. Toda Skeletonics ne posnema samo uporabe za namene znanstvene fantastike, saj je tudi že ameriška vojska izdelala številne podobne prototipe, s katerimi se želi v bodoče udejstvovati v vojnih operacijah in jih celo poslati v boj. Med drugim se za subvencijo ameriškega ministrstva za obrambo potegujejo številni znani proizvajalci takšne in drugačne tehnike in visoko tehnološko naprednih naprav, zato je to vsekakor vedno bolj zanimivo področje, ki bo v bodoče zagotovo prineslo številne novosti.

V preteklem letu ja ameriška vojska že predstavila njihov najnovejši izdelek XOS Ekoskeleton, ki tehta sicer ne ravno lahkih 88 kilogramov. Izdelalo ga je podjetje Raytheon, ki se ukvarja z izdelavo vojaške opreme in napoveduje se, da naj bi omenjeni izdelek prešel v redno uporabo v roku petih let, kar pomeni, da bi z njim lahko posredovali tudi v resničnih bojih. Ta deluje s pomočjo segrete hidravlične tekočine, ki jo skozi kovinsko ogrodje poganjajo črpalke, s tem pa ogrodje tudi prenese nase maso človeškega telesa in opreme.
Fraser Smith, direktor podjetja Raytheon-Sarcos, je dejal: "Namesto, da bi stroje uporabljali za pobiranje, vlečenje in postavljanje stvari, bomo raje človeški faktor vpeljali v delo strojev, saj bo s tem delo opravljeno natančneje in veliko hitreje. S tovrstnimi računalniško vodenimi 'oblekami' bi lahko vojaški delavci pritrjevali bombe in rakete na krila letal in helikopterjev in tudi nalagali orožje, strelivo in ostali vojaški material na tista mesta, kjer bi to bilo potrebno."

Popolnoma funkcionalen in z dodatno silo podprt 'ekoskelet' bi tako omogočal, da običajen delavec brez neke dodatne telesne pripravljenosti z lahkoto dvigne 20-kilogramske granate in to počne cel dan, ne da bi pri tem trpelo njegovo zdravje. Toda za razliko od japonskega Skeletionica poganja ameriški XOS motor z notranjim izgorevanjem, ki je z virom energije povezan s kablom. Poleg tega pa je Skeletionic tudi precej cenejši za izdelavo, medtem ko je ameriška vlada in posledično vojska za razvoj omenjenega projekta v zadnjih osmih letih porabila od štiri do osem miljonov dolarjev letno.

 

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630