V vesoljskem centru Johnson v teksaškem Houstonu so znanstveniki izdelali humanoidnega robota, ki bo dovolj spreten, da bo lahko namesto astronavtov opravljal najtežja zunanja opravila. Dosedanje izkušnje so namreč pokazale, da je najbolj nevarno delo za astronavte prav zunaj plovil, kjer je možnost, da človeka ubije prosto leteč orbitalni kos smeti, zelo velika
.
Trenutno so izdelani že štirje robonavti, več ostalih primerkov je v fazi razvoja. Znanstveniki so se odločili za oblikovanje humanoida, zato ker je tovrstna oblika najprimernejša za izvedbo tako večjih kot tudi manjših opravil. Poleg tega pa humanoid (oblika, podobna človeški) lahko deluje in popravlja z istim orodjem, kakršnega so do sedaj uporabljali 'človeški' astronavti.
Ime robota bo Robonaut 2 (R2), na prvo misijo pa ga nameravajo poslati v sklopu misije STS-133, ki bo namenjena na mednarodno vesoljsko postajo. Skupaj z robonavtom bodo v vesolje izstrelili tudi 'dodatno opremo', ki bo robotku omogočala dodatno nogo za premikanje znotraj postaje (plezanje in nadzor gibanja). Dobil pa bo tudi možnost gibanja po terenu v gravitaciji, kar bi mu pozneje omogočalo premikanje po površju planeta, kakršen je Mars. Oglejte si videoanimacijo, ki kaže način delovanja robonavta v vesolju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV