Že pred leti so mobilni operaterji napovedovali nadgradnje svojih omrežij na hitrejše prenose podatkov. Preprosti digitalni sistemi celičnega prenosa klicev v omrežju GSM se počasi umikajo in počasi bodo štiri najpogosteje uporabljane frekvence GSM na svetu (850, 900, 1800 in 1900 Mhz) nadgradili ali zamenjali s protokoli prenosa podatkov.
Zato je kar nekako logična odločitev, da je nemška komunikacijska multinacionalka T-Mobile skupaj z največjim "providerjem" omrežnih mobilno-komunikacijskih omrežij na svetu Nokia-Siemens Networks predstavila nekakšno nadgradnjo že obstoječih omrežij HSPA z razvojem tehnologije HSPA+, ki je tudi v naših logih že prisotna. Vendar si T-Mobile skupaj s partnerjem obeta nekakšen dolgoročen razvoj protokolov HSPA, ki so ga poimenovali LTHSPA (Long Term HSPA).
Stvar je v tem, da bodo v čedalje večji zmedi in razpršenosti prostih frekvenčnih območij s posebnimi tehnologijami (ki jih T-Mobile že uporablja) prenos k uporabniku in obratno prerazporedili na več prostih pasovnih širin in s tehnologijo istočasno več uporabljenih anten (MIMO) dosegali veliko višje hitrosti (do 100 in več megabitov na sekundo), kot so jih zmožne prenašati današnje tehnologije HSPA+.
Četrti generaciji mobilnih omrežij LTE in WiMAX imata torej "konkurenco" v že uveljavljenih tehnologijah, ki jih v duhu ekonomike in slabega načrtovanja glede spektralnih območij implementirajo nekateri ponudniki mobilnih komunikacijskih storitev, ki niso dovolj hitro pristavili lončka, ko se je dodeljevalo koncesije in kupovalo spektre po posameznih državah. Frakcionirani spektri, rezervirani za mobilne storitve, bodo lahko še uporabni, dokler vodilni ne bodo končno sedli skupaj in določili, kateri tehnologiji pripada določeni spekter.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV