Prototip reaktorja je nastal v kooperaciji ameriških in švicarskih znanstvenikov. Naprava uporablja sončne žarke in cirijev oksid, da lahko pretvori vodo ali ogljikov dioksid v energijo. Konvencionalni solarni pretvorniki pravzaprav uporabljajo energijo, ki jo ustvarjajo, pri tem prototipu reaktorja pa je ta težava odpravljena.
Znanstveniki so se odločili za cerij, ki je relativno pogost med redkimi kovinami in ima posebne lastnosti. Kovina namreč 'izdihne' kisik iz okolice, ko je pod višjimi temperaturami in ga zopet 'vdihne' pri nižjih. In prav ta postopek je ključnega pomena pri razgradnji vode v vodikovo gorivo in kisik ali ogljikov dioksid v ogljikov monoksid in kisik, kar so glavne sestavine za gorivo.
Seveda pa je prototip še v povojni fazi in je vsaj za enkrat še precej neučinkovit, saj pretvori le 0,7 do 0,8 odstotkov sončne energije. Vendar so raziskovalci prepričani, da lahko učinkovitost dvignejo na vsaj 20 odstotkov, kar bi pomenilo, da je reaktor komercialno učinkovit.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV