Ob omembi mesta Stuttgart se boste poznavalci, kot tudi ljubitelji hitrih nemških vozil, zagotovo predramili. Stuttgart, natančneje Zuffenhausen, je del mesta, v katerem sta nastala znameniti hrošč in tudi predhodnik vseh porschejev – Type 64, znan tudi kot VW Aerocoupe. Dva predhodnika, ki sta postavila temelje prve serijske proizvodnje porschejev. In avtomobil, deležen te časti – Type 356, je tisti model, ki je znamko Porsche ponesel med elito športnih vozil.
In ni naključje, da je ravno v tem mestu svoje domovanje našel tudi znameniti Porschejev muzej. Natančneje na Porscheplatz se razteza dinamično oblikovana zgradba, ki s svojim videzom izraža ravno to, kar pooseblja znamka Porsche – dinamičnost vozil in njihov pester izbor. Obiskovalec ima ob pogledu nanj in njegovo notranjost občutek, da muzej in vozila v njem lebdijo. Zakaj? Preprosto zato, da izgubi občutek z realnostjo in se prepusti zgradbi in filozofiji, ki jo do svojih strank goji Porsche. Ideja o muzeju, ki bi s svojo posebnostjo izžareval vizijo podjetja, je končno dozorela leta 2004, leto kasneje so luč sveta ugledali že prvi temelji. Pritličje zgradbe je bilo dokončano konec leta 2006, celotna zgradba pa v jeseni leta 2007. In leto zatem je Porschejev muzej že odprl vrata prvim obiskovalcem.
Vstop v nebesa ...
se prične v lobiju, ki obiskovalcu takoj postreže s prvimi vtisi o notranjosti. Prav tako je postavitev muzeja zgrajena tako, da se obiskovalec lahko odloča med tem, ali si bo zbirko ogledal po kronološkem zaporedju in začel ogled zgodovine pred letom 1948, ali bo ogled pričel z ogledom glavnega dela razstave. Dva ločena dela muzeja povezuje oddelek imenovan Porsche Idea, ki predstavlja hrbtenico razstave. S pomočjo Ideje je posamezen eksponat umeščen v kontekst, s čimer je obiskovalcu pojasnjeno, kaj je tisto, kar naredi določene razstavne eksponate tako unikatne.
Kjer se oči napasejo
V notranjosti muzej postreže z vsemi tistimi 'sladicami', ki ne pustijo ravnodušnega niti največjega zagovornika zdrave prehrane. Seveda tukaj ne govorimo o sladkarijah, temveč o primerkih o katerih smo veliko slišali in prebrali, a jih nikoli videli v živo. Notranjost skriva več kot 80 vozil in veliko število razstavnih eksponatov. Znotraj se skrivajo legendarne modeli 356, 550, še vedno aktualni 911 in kultni model 917, ki je Porscheju prinesel prvo zmago na 24-urni dirki v francoskem Le Manu. Med njimi je moč najti tudi vozila iz samega začetka, ko je Ferdinand Porsche še služboval pri Daimlerju kot vodja inženirjev. Tam je razvil tudi prvi gasilski tovornjak, ki je bi sposoben na kraj požara pripeljati tako gasilce kot tudi opremo za gašenje. Ferdinand se je kmalu zatem preselil k športnemu oddelku Daimlerja, kjer je zasnoval model Mercedes Benz 2L, namenjen za dirko v Monzi. Tragična nesreča je preprečila, da bi 168-konjski, prisilno polnjeni dirkalnik nastopil na dirki v Monzi. Poleg dirkalnikov si je v muzeju moč ogledati vsem znani 'ljudski avto' volkswagen hrošč, ki je s prodajo 21,5 milijona primerkov presegel vsa pričakovanja. Poleg vseh vozil, ki jih je Porsche zasnoval ali izdelal, si je v muzeju moč ogledati tudi številne inovacije, ki jih je nemški inženir prignal do te mere, da še danes uspešno služijo svojemu namenu.
60 let Porscheja v ZDA
Ravno v tem času v muzeju poteka tudi posebna razstava, namenjena obeležitvi 60-obletnice Porschejeve prisotnosti v ZDA. Prvi porsche, prodan ameriškemu tržišču, model 356, je kmalu osvojil srca športnih voznikov kot tudi tudi srca številnih hollywoodskih zvezdnikov. S tem je Porsche ameriškim kupcem ponudil ravno to, kar so iskali. Na razstavi si je tako moč ogledati tiste modele, ki so bili najbolj značilni za ameriško tržišče. Med najbolj zaželene so tako spadali modeli 356 Speedster, 356 America Roadster in Porsche 356 Spyder. Te in še številne druge modele si lahko ogledate na razstavi, ki bo trajala od 12. oktobra do 9. januarja 2011. In če ste slučajno ameriški državljan, boste za ogled razstave namesto 8 evrov plačali le 4.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV