Pravijo, da lažnivca izdajo njegove oči in zahvaljujoč znanstvenikom bo le tem v prihodnje odklenkalo. Lotili so se namreč izdelave detektorja, ki izgovorjeno resnico ali neresnico prepozna z analizo očesnega gibanja osebe na testu. Prvi rezultati nove tehnologije so zelo spodbudni, zato bo klasični poligraf najverjetneje končal svojo dolgo kariero odkrivanja prevarantov.
Medtem ko oseba odgovarja na vprašanja, ki jih postavlja računalnik, novi detektor sproti beleži veliko število očesnih gibov. Merjenje in analize zajemajo širjenje zenic, čas branja vprašanja in odgovarjanja nanje, ponovno branje ter napake pri odgovorih. Laganje zahteva več miselnega dela kot govorjenje resnice zato lahko podrobnejše analize pokažejo, katera oseba se 'bolj trudi' oziroma prikriva resnico. Izkazalo se je, da lažnivci potrebujejo več časa, da preberejo in odgovorijo na vprašanje, obenem pa imajo močno razširjene zenice. Drobne reakcije so s prostim očesom večinoma prezrte, zato je za njihovo opažanje potrebna sofisticirana oprema in seveda pravilna analiza.
Odkrivanje laži s pomočjo očesnega detektorja je možno šele v zadnjih letih, zahvaljujoč novim, bolj naprednim tehnologijam, pionirji v razvoju pa so raziskovalci iz vseučilišča Utah, ki so razvili računalniški program in metode za učinkovito analizo testov.
Očesni detektor ima še nekaj prednosti v primerjavi s klasičnim poligrafom. Ne samo da bo precej cenejši, tudi čas testiranja bo krajši in to kar za štiri petine običajne analize s poligrafom. Programska oprema, tehnologija in testi pa bodo dostopni v katerem koli jeziku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV