Moskisvet.com
Ne nasedajte internetnim prevarantom

Visoki obrati

Ne nasedajte internetnim prevarantom

U. K.
23. 03. 2010 16.25
0

Edini način kako se stoodstotno zavarovati pred internetnimi sleparji je, da svetovnega spleta nikoli ne obiščemo. Vsaka povezava naše računalnike in tudi denarnice, potencialno poveže tudi s „cyber-plenilci“.

Večina ljudi si misli, da ne morejo postati žrtev internetne prevare. Resnica je, da sleparji računajo ravno na takšen način razmišljanja in ljudje preko spleta vsak dan izgubljajo denar. V želji po hitrem zaslužku klikajo na oglase, ki jim sporočajo, da so dobitniki super-loterij, ali verjamejo, da so daljni sorodniki kraljevih družin in nakazujejo vsote bolnim otrokom, ki v resnici ne obstajajo. Če ne bi ljudje tako množično nasedali, bi bilo tudi tovrstnih sporočil manj.

Ne nasedajte internetnim prevarantom
Ne nasedajte internetnim prevarantom FOTO: iStockphoto

Virtualni plačani morilec
Na internetu obstajajo pravzaprav vse vrste prevar, ki si jih morete zamisliti. Ena bolj grotesknih je bila prevara „hitman“ ali najeti morilec. Žrtev je dobila e-mail, v katerem je napisano, da je nekdo plačal veliko vsoto denarja za njegov ali njen umor. „Morilec“ je nato žrtev preko e-maila silil, da izenači vsoto ali pa bo umorjen/a.
Pred časom je po spletu krožil tudi e-mail, v katerem so se prevaranti izdajali za FBI agente in zahtevali določene informacije. Večkrat žrtev sploh ne ve, da je bila opeharjena, čeprav ima navadno občutek, da je nekaj narobe.
Trenutno po svetovnem spletu kroži pet prevar, s katerimi so "cyber"prevaranti okradli največ ljudi.

Spletne zmenkarije
Ljubezenske prevare so preproste, saj je oseba z zlomljenim srcem ranljiva, in prav zaradi tega odlična tarča.
Navadno prevarant stopi v kontakt z osamljeno osebo preko uradnih spletnih strani za zmenke, in nekateri nato porabijo več mesecev, da svoje žrtve prepričajo, da gre za resnično ljubezen. Eden od FBI agentov, ki so preučevali takšne primere, je dejal, da bi se moški lahko veliko naučili o osvajanju deklet od teh spletnih prevarantov.
Ko žrtev prevarantu ali prevarantki popolnoma zaupa, ti navadno zaprosijo za denar, pod pretvezo, da ga potrebujejo za urejanje potnega lista ali kaj podobnega. Vsote so pogosto visoke, a ne pretirane, v nekaterih primerih jih, po sugestiji, predlaga celo žrtev sama.
Sliši se precej neumno, a prevara deluje. Nekateri prevaranti celo plačujejo mesečne naročnine na različnih straneh za spletne zmenke. Vendar ne delujejo samo preko tovrstnih spletnih strani. Sedaj pobirajo žrtve tudi preko Facebooka, Twitterja in celo preko strani, ki so posvečene hobijem. Mnogim uspe, da svoje žrtve „oskubijo“ večkrat ali celo „priznajo“, da je šlo sprva za prevaro, nato dodajo, da so se v resnici zaljubili in tako še naprej „molzejo“ svoje žrtve.

Kraja Facebook identitete
Facebook ni več spletna stran, temveč razvijajoča se platforma, ki ima na stotine milijonov uporabnikov, kar avtomatično privlači tudi prevarante. Poleg prevar, ki so običajne tudi na navadnih internetnih straneh, pa Facebook ponuja še eno možnost - krajo profila.
Potencialni zločinec, ki vdre v Facebook profil, lahko dobi o osebi ogromno podatkov, ki navadno vključujejo tudi podatke o prijateljih in družini. In slednje je zelo lahko prepričati, da pošljejo denar, če je njihov Facebook prijatelj ali sorodnik v stiski.

Pošiljanje „spam“ sporočil
Vsak računalnik je lahko potencialen udeleženec v kriminalnem dejanju, njihovi lastniki pa tega niti ne vedo. Tako imenovani "botnets", vojske ugrabljenih računalnikov, pošiljajo na milijone spam sporočil in po statistiki naj bi bil okužen eden od dvajsetih računalnikov na svetu.
Kadarkoli se lahko zgodi, da nevede zaženemo okužen program na našem računalniku in "cyber" prevaranti tako dostopajo do računalnika, ne da bi ga upočasnili ali pustili sledi. Poslana sporočila se ne shranijo in namesto, da bi poslali en milijon e-mailov iz enega računalnika, pošljejo vsake pol ure en e-mail iz milijon računalnikov. Lastnik računalnika tako postane nevede udeleženec v kriminalnem dejanju, saj je pošiljanje spam sporočil v nekaterih državah kaznivo.
Internet je v nekem smislu pravo minsko polje, polno spletnih sporočil in strani, ki lahko spremenijo naš računalnik v bota, zato je nujno, da vseskozi obnavljamo naše antivirusne programe. A tudi to računalnik ne zavaruje sto odstotno.

Bodo v prihodnje računalniški virusi res ogrožali človeka?
Bodo v prihodnje računalniški virusi res ogrožali človeka? FOTO: iStockphoto

Lažni antivirusni programi
Veliko uporabnikov interneta je že naletelo na napis: „Vaš računalnik je bil okužen, pritisnite za pomoč.“
Sprva so bila ta sporočila dokaj slabo narejena, sedaj pa so popolne kopije windows okvirčkov in jih je težko ločiti od originalov. Če uporabnik pritisne na potrditev, bo njegov računalnik „ugrabljen“. Določene strani imajo namreč tako imenovane programe za odkupnino, ki onemogočijo računalnik dokler uporabnik ne plača določene vsote. V večini primerov uporabnik niti ne ve, da gre za potegavščino in misli, da je v kontaktu s ponudnikom antivirusnega programa.
To je ena od prevar, ki nastopa v različnih oblikah in ji lahko nasede vsak. Najboljša zaščita proti temu je, da še preden se vam to zgodi, shranite pomembne datoteke na drug vir in poizkusite izbrisati virus, ki je onemogočil računalnik.

Lažne reklame

Svetovni splet je dobesedno posejan z lažnimi blogi, reklamami, oglasi in stranmi, ki nas poskušajo pritegniti, da bi kliknili nanje. Navadno te strani ponujajo produkte, ki ne obstajajo ali ne delujejo, obljubljajo pa neverjetne rezultate. Pogost primer so magične tablete za hujšanje in podobni produkti.
Veliko teh lažnih reklam lahko najdemo tudi na znanih spletnih straneh. Pred kratkim so v nekaterih državah takšne oglase prepovedali, zato so jih bolj znane spletne strani umaknile, vendar ti oglasi s prepovedjo še zdaleč niso bili odstranjeni iz spleta.
Naj bodo oglasi še tako mamljivi, nikoli ne kupujte stvari iz spleta, če niso iz zares varnih in globalno znanih spletnih trgovin. In tudi v tem primeru vas lahko prevarajo. Če se nakupu ne morete izogniti, vtipkajte v brskalnik naslednji ukaz: "(ime produkta) scam" in "(ime produkta) complaint." Nato porabite vsaj nekaj minut, da se spoznate s stranjo preko katere boste kupovali, s produktom in ceno. Ena ali dve pritožbi morda ne bosta dali realne slike, če jih boste videli 500 ali več, potem je s produktom ali stranjo, navadno pa z obema, nekaj narobe.

Vsak dan se ustvari toliko novih virusov in podobnih programov, da jim antivirusna podjetja enostavno ne morejo slediti. Čeprav podjetja, ki izdelujejo antivirusne programe, tega ne bodo priznala, pa je to bitka, ki je v naprej izgubljena, kar pravzaprav ustreza obema. Tistim, ki viruse ustvarjajo in tistim, ki jih uničujejo.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578