Vodja projekta dr. Moran Cerf je v znanstvenem članku za revijo Nature dejal, da želijo prebrati posameznikove sanje. „Namen ni vohunjenje, temveč dobiti globlje razumevanje, zakaj ljudje sanjamo.“
Ljudje se že stoletja trudimo razumeti sanje. Od psihiatrov, psihologov, do raznih prerokovalcev, ki so trdili, da imajo ključ do razlage sanj. Mnoge starejše civilizacije so verjele, da so sanje sporočilo bogov. Sedaj je dokaj splošno priznano, da razumevanje sanj vodi v razumevanje posameznikove podzavesti. Vendar je edini način, kako sanje razumeti, ta, da se o njih pogovorimo z osebo takoj, potem ko se je zbudila.
Cilj naprave je izdelava sistema, ki bo ojačal posameznikovo spominjanje sanj z elektronsko vizualizacijo njegovih možganskih aktivnosti.
„Še zmeraj nimamo odgovora, zakaj sanjamo,“ je še dodal dr. Cerf „in vprašanje, na katero bomo lahko najprej odgovorili, je, kdaj pravzaprav kreiramo določene sanje?“
Raziskava temelji na študiji, da je posamezna možganska celica ali nevron povezana s specifičnim objektom ali konceptom. Odkrili so namreč, da se 'prižge' poseben nevron, če oseba pomisli recimo na Marilyn Monroe.
S tem, ko so osebam pokazali serijo fotografij, so lahko identificirali nevrone za večje število predmetov in konceptov ter tako ustvarili podatkovno bazo za posameznika. Glede na nevron, ki se je 'prižgal' lahko v nekem manjšem obsegu preberejo posameznikove misli.
Dr. Cerf je tudi sam priznal, da so še zelo daleč stran od dejanske interpretacije ali snemanja sanj, vendar verjame, da bo v prihodnosti to mogoče in po vsej verjetnosti bodo to lahko dosegli še za časa njegovega življenja.
Naslednji korak pri raziskavi je nadzorovanje aktivnosti posameznikovih možganov med spanjem. Raziskovalci bodo lahko razvozlali samo pojme, ki jih imajo shranjene v bazi podatkov, vendar bodo lahko to bazo nadgrajevali.
Niso pa vsi znanstveniki prepričani, da bo takšna metoda lahko pripeljala do natančne razlage sanj, saj bi za to potrebovali celoten pomen sanj in ne le seznam predmetov in konceptov, ki se v sanjah pojavljajo.
Druga težava pri napravi je tudi dejstvo, da je potrebno za nadzorovanje posameznih nevronov osebam vstaviti elektrode globoko v možgane. Sedaj so delali poizkuse na pacientih, ki so elektrode že imeli v možganih zaradi raznih možganskih napadov. Vendar dr. Cerf verjame, da bodo glede na to kako napreduje tehnologija senzorjev, lahko kmalu uporabljali senzorje brez kirurških posegov.
„Čudovito bo, ko bomo lahko brali človeške misli, recimo pri pacientih, ki ne morejo komunicirati, ali pri pacientih, ki so v komi."
Tehnologija bo lahko izboljšala življenje tudi splošnim uporabnikom, saj bi lahko omogočala direktno povezavo možganov z elektronskimi napravami.
Seveda pa lahko na tehnologijo gledamo tudi z nekoliko paranoičnega vidika. Tehnologija, ki bere naše misli, bi jih morda lahko tudi kreirala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV