Moskisvet.com
Najdražja vojaška vozila, plovila in letala - 8

Visoki obrati

'Zapravljanje' denarja za vojsko

U.K.
14. 10. 2010 15.54
4

So veliki, so tehnološko dovršeni in so popolni stroji za ubijanje, za kar pa je potrebno ogromno denarja. Govorimo o najdražjih vojaških bojnih strojih.

Vojaška industrija je ena največjih proizvajalcev na svetu in svetovni mir bi jo enostavno preveč prizadel, da bi ga lahko dopustili. Neeksplodirana bomba pač ni smiselna, zato so vojne pravzaprav nujne, da lahko vlade upravičijo stroške, ki jih namenjajo za izdelavo vojaških strojev. Pri tem je še posebej dejavna ameriška vlada, ki za tovrstne naprave že od nekdaj namenja denar, ki si ga navadni smrtniki niti predstavljati ne moremo.

Bojna ladja klase Iowa
Med leti 1939 in 1942 je ameriška vlada zgradila štiri bojne križarke, ki so praktično kontrolirale Pacifiški ocean med drugo svetovno vojno. Originalno naročilo je bilo sicer za šest ladij, a si jih enostavno niso mogli privoščiti. Te morske pošasti so bile verjetno najbolj oborožene ladje tistega časa, bile pa so tako izjemne, da so jih upokojili šele leta 2006. Ameriška vlada je takrat plačala vsoto, ki bi danes znesla okoli 1,8 milijard dolarjev za posamezno ladjo. Skupna vsota je torej 7,4 milijarde dolarjev in malce v šali so preračunali, da bi za takšen denar lahko vsak Američan dobil štiriletno naročnino na Playboy ter še nekaj drobiža za vazelin.

Najdražja vojaška vozila, plovila in letala - 3
Najdražja vojaška vozila, plovila in letala - 3 FOTO: arhiv proizvajalca

Expeditionary Fighting Vehicle (EFV)
Je amfibijsko vozilo kar pomeni, da lahko pelje po vodi in po kopnem in lahko pelje, poleg tričlanske posadke, še sedemnajst vojakov. Iz leta v leto so se stroški za izdelavo tega vozila povečevali in danes stane prototip neverjetnih 15,9 milijard dolarjev in to menda še ni končna številka, saj vozila še niso v redni proizvodnji in jih šele testirajo. Nedavno so 'marinci' poslali nazaj nekaj modelov, saj so se nenehno kvarili.

Podmornica klase Ohio
Ohio je podmornica, ki jo poganja nuklearni reaktor. Na podmornici je 155 članov posadke in razen hrane lahko praktično vse pridelajo na podmornici. Pitno vodo in kisik pridobivajo iz morske vode, tako da so lahko na morju tudi po več mesecev. Ena podmornica stane dve milijardi dolarjev, ameriška vojska pa jih ima kar 18.

Letalonosilka klase Nimitz
Prva iz serije Nimitz letalonosilk je začela delovati že kar daljnega leta 1975 od takrat pa so jih zgradili še devet. Poganjajo jih nuklearni reaktorji običajno pa je na njih 5.700 članov posadke. Ena letalonosilka stane 4,5 milijarde dolarjev, se pravi so skupaj vredne 45 milijard dolarjev.

Najdražja vojaška vozila, plovila in letala
Najdražja vojaška vozila, plovila in letala FOTO: arhiv proizvajalca

B2-Spirit
Trenutno obstaja vsaj 21 bombnikov tipa B-2 Spirit. So nevidni za radarje ter satelite in skoraj neslišni. Projektno načrtovanje in dizajn tega letala je stalo visokih 23 milijard dolarjev. Se pravi je bilo potrebno plačati 23 milijard dolarjev še preden je bil sploh zgrajen. Sedaj vsak od teh bombnikov stane 1,3 milijarde dolarjev. Skupni znesek je torej 50,3 milijarde dolarjev.

Po nekih podatkih bi lahko z denarjem, ki ga mesta po svetu vsako leto zapravijo za ognjemete za praznovanje novega leta, rešili vprašanje pitne vode na Zemlji. Z denarjem, ki ga države namenjajo za vojsko, pa bi najverjetneje lahko rešili prav vse težave, ki tarejo človeštvo, če smo malenkost utopični. In tehnologije, ki jih nenehno izumljajo za ubijanje soljudi prekašajo celo znanstveno fantastične filme, po drugi strani pa nimamo prav učinkovitega sistema za ločevanje odpadkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648