Programiranje ni šala, zahteva malce logike in veliko znanja. Programski jeziki se za laika le malo razlikujejo med seboj, vendar je programerjem hitro jasno, za kaj se posamezna koda uporablja.
Popularizacija spleta je že pred 15 leti na plano dvignila nekaj legendarnih programskih orodij, brez katerih vsega tega pompa okoli spletnih vsebin, socialnih omrežij in spletne komunikacije ne bi bilo.
Poglejmo, katera so najbolj popularna programerska orodja in za kaj so namenjena:
1. Najbolj uporabljen programski jezika danes je Java, ki se uporablja za celo paleto različnih aplikacij v različnih okoljih. Java je programska platforma, iz katere izhaja tudi več različnih programerskih orodij. Ustvarilo jo je podjetje Sun Microsystems, ki je v lasti softverskega velikana Oracle. Javo so prvič uporabili pred 20 leti kot alternativo programom C+ in C++. Po nekaterih podatkih naj bi se število programerjev samo v ZDA v enem letu povečalo za skoraj 60 odstotkov.
3. C++ je razširjena verzija jezika C in je danes najbolj uporabljan program za operacijske sisteme, gonilnike, profesionalne aplikacije, serverske sisteme in programe ter celo igre. Sicer pa število programerjev jezika C++ blago upada, saj se številni programerji podajajo k drugim različicam okolja C.
4. Microsoftov C# je nastal kot alternativa svojim predhodnikom, jezikom C, C++, Java in Delphi. Ustvariti ga je pomagal Anders Hejlsberg, ki je sestavil tudi program Delphi med svojim delom za podjetje Borland. C# je zelo popularen med razvojniki, saj se z njim ustvari veliko aplikacij za Okna. Po podatkih podjetja Simply Hired je v zadnjem letu število računalniški inženirjev, ki programirajo v okolju C#, naraslo za več kot 50 odstotkov, kar pripisujejo prodajni uspešnosti sedmih Oken.
5. Izjemno popularen jezik je tudi JavaScript, saj se z njim ustvari veliko spletnih aplikacij in vmesnikov, ki jih vidimo v spletnih brskalnikih. Vendar je JavaScript pomemben tudi za programiranje v okviru pdf dokumentov, specifičnih spletnih in intranet brskalnikov ter 'widgetov'. V zadnjem letu naj bi se število uporabnikov JavaScript okolja povečalo za kar 76 odstotkov.
6. PHP je izjemno popularen programski jezik za upravljanje s strežniki in bazami podatkov ter se odlično znajde tudi v HTML okolju. Tudi število PHP programerjev se stalno povečuje.
7. Visual Basic je že tretja generacija popularnega programa Basic, s katerim se je nekoč veliko programiralo v okoljih Windows in MS-Dos. Je zelo lahek za učenje in tudi preprost za uporabo, saj so pri Microsoftu s pomočjo posebnega orodja vse ukaze in module vključili v grafični vmesnik. V zadnjem letu se je število programerjev v Visual Basicu povečalo za več kot 100 odstotkov.
8. Python je programski jezik, ki se ga uporablja za spletne rešitve in dinamične spletne strani. Zaradi zanimive in uporabne strukture omogoča programerju zelo hitro pisanje kode. V zadnjem letu se je število uporabnikov tega programskega jezika povečala za 67 odstotkov.
9. Ruby je mlajše programsko orodje, ki se ga lahko naučimo dokaj hitro, saj ima zelo berljivo in preprosto kodo. Uporablja se za dinamične spletne strani. Tudi pri tem programu se število uporabnikov naglo povečuje.
10. Objective-C je reflektivni, predmetno naravnani programski jezik, ki izhaja iz jezika C. V zadnjih letih doživlja izjemno popularnost, saj sestavlja Applov Cocoa API, s katerim se programirajo programčki za iOS (iPhone in iPad). V zadnjem času je število programerjev tega popularnega jezika naraslo za skoraj 100 odstotkov.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV