Da bo mera polna, bo velik delež zanamcev imel svoje digitalne odtise na spletu, še preden se bodo dobro zavedali življenja. Kot so ugotovili pri znanem spletnem podjetju AVG (ki je razvil tudi prvi brezplačni antivirusni program), ima v zahodnem svetu kar 73 odstotkov otrok oziroma dojenčkov, ki še niso dopolnili starosti dveh let, vsaj eno sled na spletu.
Kaj pravzaprav je elektronska sled? Vsaka slika, tekstovni podatek in video ali glasovni posnetek, ki opisuje lastnost neke osebe ali samo osebo, je njegova elektronska sled. Spletni brskalniki in velika podjetja, kot je Google, se lahko izredno hitro dokopljejo do vseh podatkov o neki osebi na podlagi metapodatkov in ključnih besed, zato bi lahko v prihodnosti spletni nadzor prestopil zdravo mejo zasebnosti.
Pri podjetju AVG so tudi ugotovili, da ima vsaj 37 odstotkov novorojenčkov že vsaj eno digitalno sled, ali v obliki ultrazvočnih posnetkov zarodka ali samih objav staršev na različnih spletnih forumih. Ultrazvočno sliko, preneseno na splet, ima kar 23 odstotkov še nerojenih otrok, kar sedem odstotkov pa ima tudi že svoj elektronski poštni naslov, ki ga bodo morda (v najboljšem primeru) začeli uporabljati šele pet let po rojstvu.
Današnji 30-letniki so v povprečju na spletu prisotni že od 10 do 15 let, kar pomeni veliko podatkov, med katerimi jih je veliko dostopnih celemu svetu. Po mnenju J. R. Smitha, direktorja podjetja AVG, je pomembno, da starši vedo, kje je meja varovanja osebnih podatkov in katerih podatkov ni dobro dajati na splet. Digitalna sled namreč človeku ostane za celo življenje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV