Moskisvet.com
Solar Impulse - HB-SIA

Visoki obrati

Pot okoli sveta z letalom na sončne celice

U. K.
09. 04. 2010 10.51
0

Švicarski letalci so uspeli poleteti z letalom, ki ga poganjajo samo sončne celice. Letalo ima večji razpon kril kot boeing 787, a tehta le malo več kot povprečen avtomobil.

Projekt Solar Impulse je delo švicarskih pilotov in inženirjev, ki bi radi dokazali, da se da z letalom, ki ga poganjajo samo sončne celice, preleteti okoli sveta. In zato so izdelali HB-SIA, letalo, ki je prestalo prvi test in se za več kot eno uro odlepilo od tal.

Solar Impulse - HB-SIA
Solar Impulse - HB-SIA FOTO: arhiv proizvajalca
Pri projektu sodeluje več kot 50 strokovnjakov iz šestih držav. Pomaga jim tudi več kot 100 zunanjih sodelavcev. Za takšen projekt so namreč potrebovali inovativne ideje na področju koncepta, aerodinamike, energijske učinkovitosti in materialov. Največja razlika med tem projektom in ostalimi letali, ki jih poganja sončna energija, je v tem, da ostala letala ne shranjujejo električne energije, zato morajo v slabem vremenu in ponoči pristati. »Prav to je nekaj, čemur bi se radi izognili,« je dejal Bertrand Piccard, vodja projekta Solar Impulse.

Projekt Solar Impulse ali HB-SIA kot se letalo imenuje, poganja 12.000 sončnih celic. Dvignilo se je na višino 1200 metrov, polet pa je trajal 87 minut.
Bertrand Piccard, nekdanji avstronavt in prvi človek, ki je obkrožil svet z balonom, je poimenoval ta let kot ključen korak k temu, da bo uresničil svoj cilj in s tem letalom obkrožil svet. In po sedmih letih je njegovi ekipi uspelo.

Letalo ima razpon kril kot jumbo jet, a je precej lažje. Razpon kril namreč meri okoli 63 metrov, medtem ko je njegova teža le 1590 kilogramov. Zadnji poskus je pokazal, da lahko letalo leti dlje časa in na velikih višinah. Letalo je testiral testni pilot Markus Scherdel, ki je kasneje za medije povedal, da je bil zanj zelo pretresljiv trenutek, ko se je odlepil od tal.

Solar Impulse - HB-SIA
Solar Impulse - HB-SIA FOTO: arhiv proizvajalca

Pri poskusu se je letalo dvignilo pri dokaj nizki hitrosti, le 50 kilometrov na uro. Štirje električni motorji, ki imajo 10 konjskih moči, bodo kasneje lahko pognali letalo s hitostjo 70 kilometrov na uro, kar seveda ne bo podrlo kakšnih hitrostnih rekordov, je pa vseeno dovolj, da tako veliko letalo poleti.
Prvi polet je bil neke vrste spoznavanje z vodljivostjo letala. Letalo je namreč veliko, a izjemno lahko, kljub temu je testni pilot Markus dejal, da se ga da dobro voditi in da so vsa pričakovanja izpolnjena.

Naslednji načrt ekipe je, da bodo poskušali testirati letalo še ponoči. Z letalom bodo morali podnevi doseči določeno višino, ponoči pa bi leteli s kombinacijo jadranja in baterij, ki bodo shranile električno energijo. Načrt poleta je namreč takšen, da bi v enem letu opravili 36 ur letenja.

Piccard, vodja projekta, je za medije dejal, da je do nočnega poleta še dolga pot, še daljša do poleta okoli sveta, a eden glavnih korakov do tega cilja je narejen.

Polet okoli sveta naj bi se zgodil leta 2012, s posodobljenim letalom HB-SIA. Za polet bosta potrebni dve ekipi. Ekipa pilotov, ki se bo menjavala pri vodenju letala, in ekipa na tleh, ki bo morala natančno spremljati vremenske razmere.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648