Leta 1948 je Porsche izdelal prvi avtomobil v svoji proizvodnji, model 356. Že leta 1950 so avtomobili prišli na ameriško tržišče, kmalu za tem pa so postali sinonim za hitrost in eleganco. Več kot šest desetletij je Porsche na vrhu v avtomobilski industriji in nič ne kaže, da bi se to v kratkem spremenilo. Pri podjetju so v čast šestdesete obletnice objavili deset najbolj popularnih in v nekaterih primerih tudi legendarnih modelov, čeprav bi jih lahko brez težav navedli še več. A po besedah predstavnikov Porscheja teh deset modelov nekako izstopa. Vsi modeli bodo razstavljeni tudi v Porschejevem muzeju v Stuttgartu.
911 GT3 R Hybrid
Motor ima 480 konjskih moči, dodana pa sta mu še dva 60-kW električna motorja, ki poskrbita za dodatno moč, ko je treba in prihrani na gorivu. GT3 R Hybrid je dokaz, da so lahko hibridni avtomobili tudi med superavtomobili.
Cayenne Turbo
Poznan tudi kot porsche 957, ni ravno tipičen avtomobil namenjen kupcem porschejev. Vendar je želel Porsche prodreti tudi na trg terencev, kar pa jim sprva ni uspelo. Cayenne pospeši od 0 do 100 kilometrov na uro v 4,7 sekunde, najvišja hitrost pa je 273 kilometrov na uro.
911 Targa
Prvi modeli iz te serije so bili izdelani že leta 1965, izdelali pa so jih iz strahu, da bo ameriško nacionalno združenje za varnost na cesti (NTHSA) prepovedalo športne avtomobile s premično streho. To se ni zgodilo, iz tega pa je vseeno nastal prodajni hit.
718 RS 60
Porsche je bil vedno uspešen tudi na dirkalnih stezah, a konkurenca je bila in je še izjemna. Proti koncu petdesetih so začeli izdelovati nov dirkalnik 718 RS 60. Avtomobil je imel 160 konjskih moči, kar je mogoče malo za današnje standarde, a ogromno za takratne. Z njim so zmagali na legendarnih dirkah, kot sta 12 ur v Sebringu in Targa Florio.
Carrera GT
5,7-litrski V10 motor s 605 konjskimi močmi, ki je bil sprva narejen za dirkanje v La Mansi in nato prirejen za navadne ceste, je več kot dovolj, da se je carrera uvrstila na seznam. Če temu dodamo še maksimalno hitrost 329 kilometrov na uro ter pospeške od 0 do 100 pod štirimi sekundami, dobimo resnično impresiven avtomobil, ki že samo po desetih letih obstoja velja za klasiko.
550 Spyder
Je znan tudi zato, ker se je z njim ubil James Dean. Je nadaljevanje popularnega modela 356. Sicer je imel le 70 konjskih moči, a je bil vseeno zelo hiter zaradi izjemno nizke teže (612 kg). Avtomobil se je večkrat izkazal tudi na dirkah. Zmagal je na sloviti 24-urni dirki Le Mans.
Porsche 959
959 slovi po tem, da je začetnik vseh modernih športnih avtomobilov. Na tržišče je prišel leta 1983. Motor ima 450 konjskih moči, zaradi posebnih pravil FIA pa ga niso smeli prodajati v ZDA, saj ni dobil homologacije, šušljalo pa se je, da je to povzročila ameriška avtomobilska industrija.
Porsche 917
Gre za model, ki ga je v legendarnem filmu Le Mans vozil Steve MacQueen. Ta avtomobil še danes slovi kot eden najboljših dirkalnikov na svetu. Ima 620 konjskih moči. Leta 1970 je dirkalnik zmagal na resnični dirki Le Mans, zmago pa je na isti dirki potrdil še naslednje leto. Leta 1971 je bil dirkalnik sicer uradno upokojen, a je še celo desetletje zmagoval na različnih dirkah po vsem svetu.
1966 911S
Zelo težko je pri serijah 911 izbrati najboljši model. Originalni 911 je bil sinonim za mešanico luksuza in tehnologije, oblika deluje sveže tudi v današnjih časih. Leta 1966 pa je podjetje izdalo model 911S, ki je imel močnejši (158-konjski) motor, močnejše zavore in nov vzmetni sistem. Vendar pa so kolesa tista, ki so naredila ta model legendaren. Uporabili so namreč Fuchsove pnevmatike, ki so tako rekoč del njegovega dizajna.
Porsche 356
356 je začetek Porschejeve uspešne poti. Bil je prvi, ki je iz tega podjetja prišel na trg, bil je prvi, ki je zmagal na kateri od mednarodnih dirk in prvi porsche, ki se je prodajal v ZDA. V 18 letih so pri podjetju izdelali več različnih vrst modela 356, med njimi America Roadster, 356 speedster in mnoge tekmovalne verzije, s katerimi so pobrali ogromno nagrad.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV