Primat je prevzel ameriškemu superračunalniku Cray, ki je nadgrajen že eno leto v pogonu na ameriškem računalniškem inštitutu v kraju Oak Ridge (Tennessee). Stroj s pomenljivim imenom "Jaguar" je sposoben izračunavati računalniške operacije s hitrostjo 1,75 petaflopsa, kar ga je ob montaži postavilo na prvo mesto lestvice TOP500. Cray ima več kot 225.000 procesorjev opteron, kar pomeni, da se ponaša s skoraj milijonom jeder. Poganja ga posebna različica Linuxa, imenovana UNICOS.
Lestvica TOP500 je nastala že leta 1993 in do danes se je na prvem mestu zvrstilo kar nekaj znanih podjetij, kot so TMC, Fujitsu, Intel, Hitachi, IBM, NEC in nazadnje CRAY. Prvi računalnik, ki se je uvrstil na vrh lestvice leta 1993, je bil TM (Thinking Machines) CM-5 s hitrostjo okrog 60 gigaflopsov, kar je 40.000-krat manj, kot zmore najnovejši kitajski dosežek.
Superračunalniki, ki so ponavadi veliki kot sobe, so uporabni za najzahtevnejše operacije, kot so izračunavanje meteoroloških napovedi in modelov, napovedovanje količine, velikosti, poti in hitrosti osnovnih delcev (kvantna fizika), izračunavanje zračnega upora in simulacije v vetrovnih kanalih ter simulacije jedrskih eksplozij. Superračunalnike imamo tudi v Sloveniji, najhitrejši je na ljubljanski fakulteti za strojništvo. Ima 768 računalniških jeder in zmore preračunavati s hitrostjo 7,9 teraflopsa, kar je približno 315-krat manj, kot je zmožen kitajski računalnik.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV