Formula ena je izjemno konkurenčno okolje, v katerega se uspe prebiti le peščici. V njej se obračajo milijoni, kraljica motošporta pa podobno kot nogomet in košarka ustvarjata milijonarje. Teh med dirkači formule ena zato ne manjka. A kdo je največji zaslužkar?
Lestvica v nadaljevanju je nastala na podlagi zaslužkov iz naslova plač, uspehov in bonusov in ne upošteva individualnih sponzorskih pogodb, ki so vsem naštetim posameznikom navrgel še dodatne milijone.
Rubens Barrichello – 98 milijonov evrov (110 milijonov ameriških dolarjev)
Brazilski dirkač ni del karavane formule ena že osem let, a ostaja sinonim za kraljico motošporta, saj je začel dirkati davnega leta 1993 in bil del karavane vse tja do leta 2011. V tem času je podrl kopico rekordov, med drugim je štartal na rekordnih 322 dirkah. Je tudi edini, ki je dirkal s pnevmatikami štirih različnih proizvajalcev. Dobil je 11 preizkušenj in kar 68-krat stal na odru za zmagovalce.
Felipe Massa – 98 milijonov evrov (110 milijonov ameriških dolarjev)
Tudi Barrichellov rojak Felipe Massa je poskrbel za miren pokoj. Volan formule ena je na klin obesil po koncu sezone 2017 in se preselil k formuli e. V svoji karieri je dirkal ob boku številnih velikanov športa in tako kot rojak 11-krat pokoril konkurenco, s šampanjcem pa se je ''tuširal'' 41-krat in skupaj zbral kar 1167 točk.
Jacques Villeneuve – 102,5 milijona evrov (115 milijonov ameriških dolarjev)
Kanadskemu dirkaču je bila formula ena položena v zibko, saj se po njem pretakajo dirkaški geni. Njegov oče, Gillesa Villeneuva, je bil namreč prav tako dirkač formule ena, in nečak Jacquesa Villeneuva Sr. Svojo kariero v formuli ena je začel leta 1996 in že v krstni sezoni skoraj osvojil naslov prvaka, potem ko je šele zadnja dirka sezone za VN Japonske odločila v prid njegovega moštvenega kolega Damona Hilla, ki je dirko dobil, Kanadčan pa je ni končal.
Ralf Schumacher – 108 milijonov evrov (121 milijonov ameriških dolarjev)
Čeprav mlajši brat Michaela Schumacherja še zdaleč ni bil tako uspešen kot njegov starejši brat, pa se nad zaslužkom v formuli ena ne more pritoževati. Ralf je za volan sedel že pri treh letih, z Michaelom pa sta edina brata, ki sta dobila preizkušnjo v formuli ena. Čeprav je dirkal kar 11 let, je zgolj v razmaku dveh let (med letoma 2001 in 2003) dobil vseh svojih šest dirk in kariero sklenil konec leta 2007, potem ko se mu je zahvalila Toyota in na mizo ni dobil dobre ponudbe drugega moštva. Vzel si je leto premora, a se nikoli ni vrnil v karavano.
Jenson Button – 131 milijonov evrov (147 milijonov ameriških dolarjev)
Britanec, prvak iz leta 2009, je svoje dirkaške kilometre začel nabirati, ko je bil star vsega osem let. Njegova kariera v formuli ena se je začela, ko jih je štel dvajset, a moral biti potrpežlji, saj so prve stopničke prišle na vrsto šele v četrti sezoni. V šesti sezoni se je dokopal do svoje prve zmage in sicer na VN Madžarske. V svoji karieri jih je nanizal 15 in 50-krat stal na odru za zmagovalce. Čeprav konec kariere ni bil po njegovi meri, je lahko odšel v pokoj brez finančnih skrbi.
Kimi Räikkönen – 331 milijonov ameriških dolarjev
Ledeni mož, kot se je prijel vzdevek tega brezizraznega Finca, je v formuli ena prisoten že skoraj dve desetletji. Leta 2007 je ta dirkaški Metuzalem s Ferrarijem osvojil naslov prvaka in ga dvakrat tesno izgubil – leta 2003 proti Michaelu Schumacherju in leta 2005 proti Fernandu Alonsu. Z 21 zmagami je najuspešnejši finski dirkač formule ena in edini, ki je zmagal v obdobjih, ko se je dirkalo z V10, V8 in V6 motorji. Leta 2008 je bil po izračunih revije Forbes peti najbolje plačani športnik na svetu.
Sebastian Vettel – 295,5 milijona evrov (358 milijonov ameriških dolarjev)
Štirikratni svetovni prvak Sebastian Vettel je s svojimi predstavami v bolidu ekipe Red Bull Racing navduševal ljubitelje formule ena širom sveta. Del kraljice motošporta je vse od leta 2006 in čeprav mu pri Ferrariju ne gre vse po načrtih, naj bi v karavani vztrajal vsaj do leta 2020. Je lastnik rekorda največ zaporednih zmag – devet – ki jih je skupaj vknjižil že 52 in zbral kar 2.901 točko.
Fernando Alonso – 409 milijonov evrov (458 milijonov ameriških dolarjev)
Alonso ni le najuspešnejši španski voznik formule ena, ampak tudi eden najboljših voznikov formule ena v zgodovini. Dvakratni svetovni prvak se je proslavil tudi zunaj sveta formule ena in osvajal naslove še pred dopolnjenim dvajsetim letom. S 24 leti je postal najmlajši svetovni prvak v F1 in sploh edini Španec, ki je dobil dirko formule ena. V 17 sezonah je zbral 32 zmag in 97-krat stal na stopničkah.
Michael Schumacher – 414 milijonov evrov (464 milijonov ameriških dolarjev)
Michael, ki je konec leta 2013 utrpel težko poškodbo glave na smučanju, je po mnenju mnogih najboljši voznik formule ena vseh časov, vsekakor pa je najtrofejnejši in lastnik številnih rekordov. Ima največ naslovov svetovnega prvaka, največ zmag, največ zmag v eni sezoni itd.
Lewis Hamilton – 436,5 milijona evrov (489 milijonov ameriških dolarjev)
Petkratni svetovni prvak, ki je na dobri poti, da poruši ''nedosegljive'' rekorde Nemca, je v svoji karieri zaslužil že skoraj pol milijarde evrov. Morda ni najboljši voznik vseh časov, vsekakor pa je najboljši dirkač svoje generacije. Že v krstni sezoni je podrl kar nekaj rekordov, med drugim je zbral največ točk in največ zaporednih stopničk med novinci. Glede na to, da v formuli ena še zdaleč ni rekel zadnje besede, bo do dirkaškega pokoja verjetno še precej obogatil svoj že tako zajeten banči račun.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV