Francosko navtično podjetje PlanetSolar se od leta 2004 ukvarja z razvojem plovila, ki ga bo poganjala izključno sončna energija. Mednarodna ekipa strokovnjakov s področja fizike, gradnje plovil in ekološkega inženirstva se je združila z namenom izdelati večtrupno plovilo na sončni pogon, ki pridobiva energijo s kar 536 m2 solarnih celic. Ekipa bo poskušala dokazati, da lahko plovilo brez kakršnega koli pogona na trdo gorivo, torej brez emisij in brez jader, obkroži svet brez postanka.
Razvoj solarnih plovil
Prva solarna plovila so se pojavila že v v letu 1980, v naslednjih 10 letih pa je prišlo do pravega razvoja in uporabe manjših čolnov na sončne celice. Med drugim je Japoncu Kenichiju Horiu s podobnim plovilom uspelo delno prepluti razdaljo med Havaji in Japonsko, pozneje je podvig izboljšal z uspelim prečkanjem Tihega oceana. Do danes se je izkoristek sončnih celic močno izboljšal, na drugi strani pa se je znižala proizvodna cena, kar omogoča njihovo širšo komercialno uporabo.
Katamaran je opremljen z najmodernejšimi tehnologijami morskih plovil in sončnih celic, ki so trenutno dostopne na trgu. V dolžino meri 31 metrov, v širino 15 metrov, visoka je 7,5 metrov. Od klasičnih plovil se močno razlikuje po revolucionarni hidro in aerodinamični zasnovi, ki naj bi omogočala izredno dober izkoristek pridobljene energije. Dosegal bo povprečno hitrost malo manj kot 8 vozlov (15 km/h), in največjo 15 vozlov (28 km/h), kar je malo v primerjavi s sorodniki na vetrni pogon, vendar velik dosežek za solarno plovilo. Za razliko od klasičnih zasnov plovil mora biti pri solarnem plovilu streha površinsko velika, saj je cilj pridobiti čim več sončne energije. K temu pripomore tudi večtrupna zasnova, ki omogoča večjo tlorisno projekcijsko površino. Posadka bo štela do štiri osebe, ki bodo ladjo upravljali s komandnega mostu, postavljenega na sredino strehe s solarnimi celicami.
Kako kaže?
Po splavitvi bodo katamaran testirali najprej v Baltskem morju, nato se bodo podali v Sredozemlje, kjer bo po morebitnih uspešnih testiranjih ekipa začela s pripravami na pot okoli sveta. Uspešnost projekta je odvisna od testov, ki simulirajo negostoljubno okolje na oceanih.
Trud naj ne bi bil zaman, vsaj če sodimo po besedah vodje projekta Imma Ströherja, "da je vsak korak naprej pri projektu PlanetSolar korak naprej pri razvoju trajnostne izrabe obnovljivih virov energije."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV