Moskisvet.com
Priprava na polet

Visoki obrati

"JetPack“ za superheroje moderne dobe

U. K.
11. 03. 2010 12.02
1

Pogosti uporabniki letalskega prometa so gotovo naveličani slabe hrane in dolgočasnih filmov. Martin Aircraft Co. ponuja drugačno, precej bolj avanturistično možnost premoščanja kratkih razdalj v zraku.

Jet pack je naprava, ki omogoča posamezniku, da s curki plina ali tekoče vode premaga gravitacijo. Ideja obstaja že od začetka prejšnjega stoletja, a navkljub tehnološkemu razvoju v resničnem življenju ni nikoli zaživela. Pritiski raketnega pogona so enostavno premočni, da bi jih človek lahko ročno kontroliral.

Podjetje Martin Aircraft Co.
Podjetje Martin Aircraft Co. FOTO: arhiv proizvajalca
Zgodovina mini letečih naprav
Nemška vojska je med drugo svetovno vojno testirala takšno napravo, ki so jo poimenovali Himmelstürmer. Naprava je omogočala „letalcu“ skoke do šestdeset metrov v dolžino, v zrak pa se je lahko dvignil največ do višine petnajst metrov. Namen naprave je bil predvsem ta, da bi vojaki lahko preskočili minska polja in podobne ovire. Po vojni ga ni želel nihče več testirati, nihče pa ne ve, kaj se je z napravo zgodilo.
Pozneje so izdelali še nekaj tovrstnih prototipov, ki jih je poganjal vodikov peroksid, a noben poskus ni bil uspešen, saj je bil čas letenja le nekaj deset sekund.
Nato so začeli testirati naprave, ki so delovale na kerozin. Gorivo, ki je precej eksplozivno, je podaljšalo let na več minut, uradno pa je deloval samo en model.
Leta 1969 so izdelali Jet Belt, s katerim je ameriški testni pilot Robert Courter na višini sedmih metrov poletel okoli sto metrov daleč. Dosegel je hitrost 45 kilometrov na uro. Naslednji poleti so bili daljši, tudi po več minut, teoretično pa bi lahko letel okoli 25 minut in dosegel hitrosti do 135 kilometrov na uro. Kljub relativno uspešnim testnim poletom pa ameriška vojska ni bila več zainteresirana za tovrstno letenje in je projekt ukinila.
Trenutno podobne naprave uporabljajo predvsem astronavti, saj je v breztežnostnem prostoru upravljanje nekoliko lažje, potrebno pa je tudi precej manj goriva. Na splošno pa je zanimanje za tovrstno tehnologijo precej majhno.
Naprava ima V4 motor
Naprava ima V4 motor FOTO: arhiv proizvajalca

Prvi komercialni let z "JetPack" opremo
To dejstvo pa ni ustavilo inovatorjev pri podjetju Martin Aircraft Co. z Nove Zelandije, ki so izdelali prvo komercialno dosegljivo opremo za letenje Jetpack.
Ime je nekoliko zavajajoče, saj v resnici ne gre za pravi jet pack (letalsko opremo), temveč bolj za napravo, podobno osebnemu helikopterju, ki ga poganjata dva ventilatorja. Teoretično naj bi dosegel hitrosti do sto kilometrov na uro. Ventilatorja poganja bencinski V4 motor, ki bi lahko ponesel letalca okoli dva kilometra v višino. S polnim tankom se lahko naprava obdrži v zraku okoli trideset minut.
Nekaj teh naprav naj bi bilo na razpolago kupcem že proti koncu leta 2010, stala pa bo 63.000 evrov.
JetPack naj bi vseboval sisteme, ki bi onemogočili smrtonosne napake letalca, podrobnosti pa zaenkrat še niso znane.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578