Slovenska kupna moč seveda ni enaka ameriški, vendar si največji ponudniki mobilne telefonije v Sloveniji vsekakor lahko manejo roke z akcijsko prodajo mobilnikov. Z veseljem vam subvencionirajo mobilni telefon, če le podpišete in ostanete pri njih dve leti ali celo več. Tako naj bi bilo tudi pri iPhonu, ki v evropski prosti prodaji stane med 700 in 800 evri. Naj še omenimo, da je treba pri ameriškem ponudniku mobilne telefonije AT&T za iPhone odšteti bodisi 199 ali pa 299 dolarjev (152 ali 229 evrov). Seveda ob podpisu dveletne pogodbe za paketne storitve. Podobno kot pri nas.
Slovenski ponudniki v preteklosti niso ponujali tega popularnega pametnega telefona, saj je bil verjetno predrag (za nakup omejene količine aparatov iz ZDA) ali pa bi bilo predrago uvajati in prevajati programe v slovenščino, s katerimi lahko urejate in kupujete aplikacije, glasbo in filme. Po neuradnih obljubah večjega slovenskega ponudnika mobilne telefonije pa naj bi se to zgodilo še letos jeseni, vendar lahko na podlagi dosedanjih izkušenj o obljubah upravičeno ostanemo skeptični.
iPhone 4 je vsekakor poželenja vredna naprava. Že četrti verziji so spremenili zunanjo obliko, jo naredili malenkost bolj konzervativno (če upoštevamo, da se je finska Nokia s podobnimi oblikami ukvarjala že sredi zadnjega desetletja), vendar dovolj svežo, da prepriča najpomembnejšo Applovo ciljno skupino – dosedanje oboževalce. Apple stavi na minimalizem dveh steklu podobnih ploščic, ki ju spaja kovinski okvir. Ta istočasno služi kot antena. No, tukaj pa se je pojavil problem, ki so ga v zadnjih mesecih tako uporabniki, strokovnjaki kot tudi sam polbog, njegova "piflarska" visokost Steve Jobs neštetokrat prežvečili, komentirali in kritizirali. Kovinski okvir oziroma antena, ki obdaja aparat, naj ne bi dovolj uspešno služila svoji funkciji. Dlan, ki obdaja telefon pri normalnem oprijemu, če ga držimo pri spodnjem delu, naj bi jakost sprejema elektromagnetnega valovanja zmanjšala tudi za 80 odstotkov, kar je močno zaskrbelo uporabnike. Jobs se je na začetku razkritja poskušal izgovarjati na slab algoritem prikazovanja omrežnega sprejema (črtice v zgornjem delu zaslona), vendar tudi programski popravek ni izboljšal slabše kakovosti zvoka in podatkovnega pretakanja. Pozneje so pri Applu priznali, da omenjena antena ni najboljša rešitev in vsem uporabnikom obljubili zastonj ovitke, ki dokazano izboljšajo sprejem in oddajo signala.
Kakor koli že, po testiranjih sprejem sploh ni tako problematičen, še posebno v Sloveniji, kjer imamo zelo dobro pokritost in močen signal pri večini ponudnikov. Problemi z anteno so malce odvrnili pogled od ostalih lastnosti mobilnika, ki so odlične. Novi operacijski sistem iOS 4 deluje zelo tekoče, prav posebne omembe pa je vreden zaslon, ki se lahko pohvali z resolucijo kar 640 x 960 slikovnih točk, kar je za 3,5-palčni zaslon naravnost odlično. Tako odlično, da s prostim očesom ne morete videti slikovne točke niti na najbolj kontrastnih krivuljah (recimo bela številka 3 na črni podlagi). Zaslon so poimenovali 'retina' (očesna mrežnica), s čimer jasno nakazujejo na dejstvo, da človekovo oko pri omenjeni resoluciji ne razloči več osnovnega gradnika LCD-zaslona – slikovne točke ali piksla. Zaslon je res odličen, kar dokazuje tudi predvajanje videa. Nekatere filme lahko gledate v kakovosti, podobni 720p televizorjem na oddaljenosti treh metrov!
Mobilnik skriva še nekaj sladkorčkov, kakršna sta večopravilnost (multitasking) in videoklic. Sicer je malce smešno, kako navdušeno je Apple predstavljal funkcijo FaceTime (videoklic) kot nekaj revolucionarnega. Slovenski uporabniki omenjeno funkcijo poznamo že 7 let in poleg tega vsi vemo, da se ni najbolje prijela ne v naših, ne v evropskih logih. Mogoče bo Applova 'fama' videoklic ponovno oživela v ZDA.
Poglejte si slovensko videopredstavitev Applovega sladkorčka in presodite sami, zakaj je omenjeni mobilnik najbolje prodajan model pametnega telefona na svetu!
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV