Moskisvet.com
Vozilo je razvilo povprečno hitrost 494 kilometrov na uro.

Visoki obrati

Hitrostni rekord vozila venturi buckeye bullet 2

M.J.
01. 12. 2010 13.44
1

Drvenje s hitrostjo skoraj 500 kilometrov na uro je vsekakor nekaj izjemnega. In to še toliko bolj, če je vozilo, ki za pogon uporablja električno energijo, izdelala skupina študentov.

Vozilo Venturi Buckeye Bullet 2, ki ga je zasnovala in sestavila skupina študentov iz fakultete v Ohiu, je na slanem Bonnervillskem jezeru razvilo povprečno hitrost 307,7 milje na uro (494 km/h).

Bullet (kar bi v prevodu pomenilo naboj) so razvili študentje, v sodelovanju z monaškim butičnim izdelovalcem električno gnanih vozil Venturijem. Upravljanje krmila so zaupali profesionalnemu vozniku Rogerju Schroerju, ki je že v prvem poskusu prekosil dosedanji hitrostni rekord za EV vozila in postavil novega – 291 milj na uro (468 km/h). Z nekaj modifikacijami je vozniku naslednji dan uspelo postaviti novi rekord, ki sedaj znaša skoraj 500 kilometrov na uro. Verjetno bi jim magično mejo 500 kilometrov uspelo celo preseči, vendar se je moštvo odločilo, da nadaljnje poskuse odpove, saj je bila sklopka že močno obrabljena in je bilo samo še vprašanje časa, kdaj bo odpovedala.

Pri tovrstnih tekmovanjih morajo biti prisotni sodniki mednarodne avtomobilistične zveze FIA, ki so brez oklevanja razglasili novi hitrostni rekord. Prejšnji je pripadal vozilu White Lightning in je znašal 245,5 milje na uro (395 km/h), postavil pa ga je voznik Pat Rummerfield.

'Naboj' je nekoliko modificirana verzija vozila Buckeye Bullet 1, ki je leta 2004 postavil hitrostni rekord 314,9 milje na uro (514 km/h), vendar ta ni ustrezal strogim zahtevam mednarodne avtomobilistične zveze. Različico 1 so poganjale litij-ionske baterije proizvajalca A123 systems. 11 mesecev pozneje so člani ekipe razvili boljši sistem za pogon in prešli na vodikove gorivne celice. Natančne podrobnosti o načinu pogona niso znane, znano pa je, da je motor sposoben razviti konstantno moč 600 kW oziroma 805 konjskih sil. Za moč skrbi 1600 gorivnih celic, ki so tudi edina sprememba, ki jo je ekipa na vozilu opravila. Tako šasija kot tudi karoserija sta ostali isti kot pri prejšnji različici, poleg tega je ostal isti tudi menjalnik za prenos moči.
Nekaj dni po postavitvi rekorda je tudi FIA je uradno potrdila, da je Venturi Buckeye Bullet 2 najhitrejše električno gnano vozilo na svetu.


 

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 487