Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

'Hipodromski' spomin bo nasledil SSD-je

R.B./U.F.
17. 11. 2010 11.47
0

Problemi s počasnimi prenosi podatkov z enega na drugi disk, počasnim zagonom operacijskega sistema in s shranjevanjem podatkov iz aplikacij bodo kmalu postali preteklost. Že v nekaj letih!

Hramba podatkov je eden od stebrov računalništva in tudi to področje je bilo skozi čas podvrženo velikim spremembam. Magnetne tračne enote so pred desetletji zamenjali magnetni trdi diski, pred leti pa so na sceno privihrale flash celice, ki počasi zamenjujejo magnetni način zapisa digitalnih podatkov. Njihova popularizacija bo v veliki večini odvisna od ekonomike produkcije in časa, ki ga bodo potrebovali za popoln preboj na svetovne trge.

Znanstveniki se že dolgo trudijo premakniti meje v okviru petih najpomembnejših postulatov na področju podatkovnih medijev – prostornosti, hitrosti branja in zapisovanja, energetski učinkovitosti, fizični velikosti in življenjski dobi. Poleg razvoja holografskih zapisov spomina v kristalne strukture in organskega tiskanja s pomočjo ferroelektričnega materiala se v zadnjem času veliko govori tudi o uporabi nanocevk in drugih nanomaterialov.

Spintronika je tehnologija, ki omogoča hrambo binarnih podatkov s pomočjo stanja in magnetnega naboja elektronov. Kot je znano, se elektroni lahko gibljejo v krogih iz enega v drugo stanje. Spintronična naprava lahko sproži premik elektronov in s posebnim detektorjev tudi zazna zadnje stanje elektronov.
To tehnologijo že nekaj časa razvija IBM pod imenom "hipodromski spomin" (Racetrack memory), pri čemer temelji na popolnoma negibljivih delih spominskega modula, vendar gibljivosti spomina znotraj modula. Spomin se v tovrstnih napravah shranjuje na podlagi spintronike (glej okvirček) in naj bi bil zelo obstojen ter nizkoenergijski. Za zapis podatkov bi takšni spominski moduli potrebovali kar do 300-krat manj energije, kot je porabijo današnji moduli SSD. Poleg tega bi bil zapis na takšne spominske diske mogoče zapisati kar do 100.000-krat hitreje kot pri najhitrejših SSD in trdih diskih!

Kaj torej omogoča novi tehnologiji tako huronske lastnosti? Kot pravi profesor Mathias Kläui iz švicarske politehnične šole v Lozani, je tehnologija osnovana poleg nanocevk tudi na magnetnem branju, podobnem "arhaičnem" VHS.

Hramba podatkov bi se torej izvajala s pomočjo magnetnega zapisovanja, vendar se medij ne bi premikal, kot je bilo to v navadi pri trakovih, temveč bi se podatki hranili na majhno statično nanocevko, ki jo sestavljajo nikljevi in železovi atomi. Pisalna glava bi podatke v nanocevko shranila naenkrat s pomočjo vrtenja elektronov in elektromagnetnega polja. Posamezni svežnji podatkov, ki bi se jih shranilo v nanocevko, bi bili logično ločeni s pregradami iz magnetnih vrtincev.

Kot pravijo znanstveniki, bi bilo podatke s takšne nanocevke mogoče prebrati le v delčku sekunde, kar pa pomeni toliko in tako hitro, kot da bi vse podatke z ene kasete VHS prebrali v manj kot sekundi. "Podatkovno" namagnetenih nanocevk bi na manjši čip lahko postavili milijone ali celo milijarde ter vse brali istočasno, kar bi pomenilo velikansko hitrost branja in tudi pisanja. Istočasno bi to pomenilo tudi neizrabo medija in posredno ekstremno dolgo življenjsko dobo. Kläui pravi, da bi glede na izvedbo in teste nove tehnologije tovrstni spominski moduli prišli na svetovne računalniške trge že čez sedem let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648