'Obleka' deluje tako, da bere možganske signale, ki jih zaznava preko kože in jih pretvarja v gibanje. Poleg robotskih nog so izdelali še roke, ki so sposobne dvigniti do osemdeset kilogramov težak predmet. Obleko so nadgradili, da jo lahko uporabljajo tudi tisti, ki so izgubili okončino in se morajo zanašati na umetne ude.
HAL-5 je robotska oprema, ki tehta 23 kilogramov, a obleka sama podpira svojo težo. Ko se oseba poskuša premakniti, možgani pošljejo signal v mišice preko motonevrona in telo se premakne. HAL lovi te signale prek senzorja, ki je nameščen na koži in jih premika v sklopu z uporabnikovimi 'željami'. HAL je prvi kibernetični tip robota, ki deluje na takšen način.
Profesor Sankai z univerze Tsukuba in idejni vodja projekta HAL-5 je dejal, da bodo te kibernetične obleke kmalu lahko pomagale vsem, ki so bili paralizirani ali so izgubili okončine. Za zdaj je edina ovira za splošno uporabo cena, ki bo, čeprav še ni znana, segala v višave. Druga ovira je baterija, ki zdrži približno 2 uri in 40 minut.
Vendar bodo lahko tehnologijo uporabljali tudi zunaj medicinskih namenov, potencialno tudi za povečanje moči in mobilnosti vojakov. Vsi tisti, ki se morda sprašujete, Cyberdyne je bilo ime podjetju iz filma Terminator, ki je izdelalo robote, ki so skoraj uničili človeštvo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV