Moskisvet.com
Apple ni bil najbolj uspešen z svojo televizijo.

Visoki obrati

Google piše zgodovino

R.B.
25. 05. 2010 15.04
0

Ameriški spletni gigant že nekaj časa ni več samo internetna zvezda. Google naskakuje prestol in z Applom začenja pravcato informacijsko vojno.

Informacijsko podjetje iz mesteca Mountain View blizu San Francisca sta v 'garaži' ustanovila mlada računalniška inženirja Sergej Brin in Larry Page leta 1998. Od takrat se je začelo strmo vzpenjati in danes je med podjetji, ki diktirajo razvoj spleta in programske ter stojne računalniške opreme.

Zmrznjeni jogurt
20. maja so napovedali novo razvojno programsko orodje za najnovejšo verzijo operacijskega sistema za mobilne telefone, 2.2 s tradicionalnim poimenovanjem 'Froyo' (zmrznjeni jogurt). Pri Googlu vsak mobilni operacijski sistem poimenujejo s črko v abecedi in z imeni sladkih jedi. Froyo prihaja po verzijah Cupcake, Donut in Eclair. Prva črka označuje sam android, drugo (b) so pa izpustili. Najnovejši sistem omogoča vse, kar je pričakovanega in manj pričakovanega v mobilnem svetu.
Apple ni bil najbolj uspešen z svojo televizijo.
Apple ni bil najbolj uspešen z svojo televizijo. FOTO: arhiv proizvajalca
Prednosti pred ostalimi
Novitete, ki pa jih drugi bodisi nimajo ali pa ponujajo v omejeni obliki, so med drugim brežična dostopna točka (nanj se bo lahko povezalo do 8 naprav), USB usmerjevalnik (in seveda modem) za osebni računalnik, opazno hitrejše delovanje, podpora za flash 10.1 in še kaj. Razvojniki zagotavljajo, da se bo operacijski sistem osveževal in dopolnjeval sam, brez pomoči uporabnika.
Naslednja verzija se bo imenovala Gingerbread (ingverjev kolač, verzija 2.6.33 ali 2.6.34), v telefone naj bi prišla konec leta 2010, in naj bi postregla z naprednim odprtokodnim formatom spletnega videa, imenavanega WebM, ki naj bi dodobra mešal štrene vsem dosedajšnjim razvijalcem videoprenosov.

Google TV
Naslednji as v rokavu naj bi bila Googlova televizija, o kateri je bilo že veliko govora. Na tej točki lahko omenimo, da je sodelovanje z Googlom potrdilo kar nekaj podjetij, ki so že dolgo resni igralci na področju klasičnih televizij, opreme in trgovine.
HTC 4G Evo z Googlovim Androidom.
HTC 4G Evo z Googlovim Androidom. FOTO: arhiv proizvajalca
Med njimi so Sony (ki bo Googlovo aplikacijo integriral v svoje televizorje in blu-ray predvajalnike), Logitech (z dodanimi posebnimi ukazi na svojih komunikacijskih napravah). Intel naj bi zagotovil procesorje Atom, ki naj bi jih vgrajevali v videonaprave z omenjeno televizijo, nekateri drugi pa naj bi poskrbeli za satelitsko oddajanje video vsebin in prodajo v trgovinah (ameriški tehnološki trgovski velikan Best Buy). Seveda pri Googlu niso obšli njihovega 'brata v orožju' Adobe, s katerim skupaj poskušata promovirati in zagotoviti nov spletni standard HTML 5 in 'zasidrati' Flash način pri  prikazovanju vsebin na spletu.

Tajvansko-ameriška naveza
Naslednji mejnik, ki ga 'podira' Google v simbiozi s tajvansko mobilno gazelo HTCjem, je supermoderni mobilnik HTC Evo, v katerega so vgradili nov sprejemnik (in oddajnik) za četrto generacijo brezžičnega podatkovnega prenosa Wi-Max. Evo je sposoben pretakati do 144 Mb/s (teoretično) podatkov, kar je okrog 20-krat več, kot so sposobni najboljši 3G mobilni terminali. Telefon je seveda opremljen z Googlovim Androidom (verzija Eclair) in kmalu prihaja na police v ZDA. To sicer ni prvi mobilnik z hitrostmi prenosov četrte generacije, se bo pa prvi številčno prodajal.

Vsekakor je za Google to velik uspeh, bi pa tudi HTC brez pomoči velikega brata sam veliko težje prodrl na zahtevni ameriški trg in začel ogrožati prodajo iphonov in blackberijev.

Seveda je to vse nekakšna vojna napoved ameriškemu 'jabolčnemu' podjetju iz bližnjega Cupertina. Apple ni hotel implementirati flash videa na svoje mobilne telefone, kar je bil pljunek v obraz Adobu. Na drugi strani je napovedal vojno  HTCju, ki naj bi kršil patente pri uporabi zaslonov na dotik in nekaterih programskih rešitev, kar pa je bila (skoraj) posredna vojna napoved Googlu. Vse kaže, da bo Apple kmalu ostal sam v svoji ošabnosti in individualnih rešitvah, ki ga po mnenju nekaterih kritikov znajo stati primata na tržišču zabavne elektronike.

Celi roji elektronskih 'piflarjev' se ubadajo s tem, ali bo Google uspel zgodovinsko preskočiti Apple z večjim številom zaspriseženih oboževalcev in zanetiti revolucijo na področju elektronskih naprav, ki se vleče že od zmagovite vrnitve soustanovitelja in elektronskega polboga, Steva Jobsa na vrh Appla sredi devetdesetih (takrat je na trg tudi prišel prvi dizajniran računalnik iMac). Revolucija še traja, vendar se karte mešajo na novo in leto 2010 bo odločujoče.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648