Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Evropa vodilna na področju 'zelenih računalnikov'?

S.R.
25. 02. 2011 14.02
0

Poraba električne energije domačih osebnih računalnikov naj bi se samo v naslednjih desetih letih povečala za 50 odstotkov. Ker so odsluženi računalniki hudo breme za okolje, mnogi menijo, da bi morali pri izdelavi uporabljati manj nevarnih materialov.

PC-ji so namreč polni dragocenih kovin, ki jih je v naravi zelo malo, ter potencialno strupenih kemikalij. Okoljevarstveniki sedaj svoje upe stavijo na relativno neznano evropsko direktivo z velikim potencialom, ki se imenuje Ecodesign Directive. Proizvajalci namreč dandanes izdelujejo računalnike, ki porabijo daleč več elektrike kot kdaj koli prej, kar je predvsem posledica vse bolj zapletenih funkcij procesorjev ter vse boljše računalniške grafike.

Visoko zmogljivi igričarski računalniki bodo tako kmalu največji porabniki energije v celotnem gospodinjstvu. Ena izmed novejših študij, ki je zajela 300 francoskih domov, je namreč pokazala, da se je poraba električne energije pri namiznih računalnikih v zadnjih štirih letih povečala za več kot 70 odstotkov. Poleg tega tehnologija napreduje s svetlobno hitrostjo, zato ljudje računalnike sedaj menjujejo hitreje kot kdaj koli prej. Posledica vse večjega števila odsluženih računalnikov pa so seveda gore elektronskih odpadkov, ki močno onesnažujejo okolje, nevarni pa so tudi za naše zdravje. Poleg visoke porabe električne energije računalniki namreč vsebujejo še kovine, jeklo, zlato ali baker ter t. i. 'redke kovine', ki jih v prihodnosti lahko začne primanjkovati. Seveda v računalnikih najdemo tudi plastiko, ki je v veliki večini še vedno pridelana iz surove nafte, ter nekatere kemikalije, ki lahko postanejo strupene.

A brez računalnikov danes pač ne gre več, saj imajo pomembno vlogo v našem življenju, pa naj gre za delo ali zabavo, zato je najboljša rešitev, da jih naredimo bolj okolju prijaznejše. Zgoraj omenjena evropska direktiva bo morda pomagala doseči prav to.

Učinkovitost nove direktive so bo najprej pokazala pri porabi električne energije. Evropska unija je proizvajalcem do sedaj nalagala le 'prostovoljno' doseganje standardov Energy Star, medtem ko bo pod novo evropsko direktivo doseganje omenjenega standarda obvezno za vse. Zagovorniki nove direktive želijo omejiti tudi nenehno povečevanje porabe električne energije grafičnih kartic in visoko zmogljivih procesorjev. Po izračunih spletne strani Coolproducts, ki vztrajno lobira za okolju prijazne hišne naprave, bi se v primeru, da bi vsi računalniki porabili toliko elektrike kot igričarski stroji, ta povečala za kar štirikrat, zaradi česar bi Evropa morala zgraditi kar 40 novih elektrarn. Proizvajalci računalniške opreme se z njihovimi podatki seveda precej neradi strinjajo.

Prevelika poraba električne energije pa je le del težav, zato je v Evropi v veljavi tudi že nekaj drugih direktiv, ki naj bi zmanjšale uporabo strupenih materialov v računalnikih. Direktive se imenujejo RoHS (Restriction of Hazardous Substances), WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment) in REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemical substances), a na žalost ne povedo ničesar o proizvajanju računalnikov iz reciklažnih materialov.

Prav to pomanjkljivost bi lahko nadomestila nova evropska direktiva. Po nekaterih izračunih je namreč za izdelavo 20-kilogramskega računalnika potrebnih kar 1.500 kilogramov naravnih sredstev. ''Če bi v proizvodnji uporabili več reciklažnih materialov, bi lahko pridelali precej manj elektronskih odpadkov,'' pravi Stephane Arditi iz Evropske okoljske pisarne, ki je eden izmed partnerjev strani Coolproducts.
Večina računalnikov vsebuje tudi kemikalije, ki pod določenimi pogoji lahko postanejo strupene, kot so na primer PVC-ji in bromirani zaviralci gorenja (BFR – brominated flame retardants). Ogromno količino računalnikov sicer pošljejo izven Evrope z namenom, da bi jih ponovno uporabili in reciklirali, a v večini primerov postopek ni izveden pravilno, tako da izpusti dioksina in furana predstavljajo resno nevarnost zdravju.

Že sedaj pa je na voljo tehnologija za izdelavo računalnikov popolnoma brez omenjenih nevarnih snovi, nekaj večjih proizvajalcev pa se je že zavezalo, da bodo do leta 2015 pri izdelavi računalniških komponent prenehali uporabljati nevarne snovi. Zakonodaja EU pa zaenkrat še ne prepoveduje uporabe PVC-jev in BFR-jev za vse izdelke. Ker obstoječa zakonodaja očitno ne vodi k bolj 'zelenim' računalnikom, se okoljevarstveniki sedaj vse bolj zanašajo na novo evropsko direktivo, ki bi uzakonila izdelavo računalnikov iz okolju prijaznih materialov in z daljšo življenjsko dobo, poleg tega pa bi bili proizvajalci po novem dolžni navesti tudi vsebnost vseh škodljivih kovin v komponentah, saj morajo v tem trenutku navesti le vsebnost živega srebra. Če se bo direktiva prijela tudi v praksi, bo imelo to pozitivne učinke tako za okolje kot za porabo električne energije.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578