Moskisvet.com
Električni smart - 12

Visoki obrati

Električni smart: vozi se podnevi, polni ponoči

Jure Rejec
28. 07. 2010 16.23
4

V nemškem Essnu smo se udeležili predstavitve novega električnega smarta druge generacije, ki ni revolucionaren, je pa predvsem ekskluziven avtomobil z nekaterimi zanimivimi tehnološkimi domislicami.

Novi avtomobil prihaja v zanimivem času – vedno večja urbaniziranost zahteva nove rešitve glede transporta, ki pa naj bi bile bolj skladne s prizadevanji za zmanjšanje globalne onesnaženosti ozračja. Pri Smartu so o tem razmišljali že pred več kot 12 leti, ko so na cesto prvič zapeljali njihovi urbani malčki. Ob manjši porabi, nižjih izpustih emisij in veliki mobilnosti, je bila vse od začetka prisotna tudi želja, da bi naredili povsem električni avtomobil – ta je sedaj prišel.

Električni smart - 4
Električni smart - 4 FOTO: arhiv proizvajalca

Njegov dom so mestne ulice
Novi smart fortwo electric drive (ED) je luč sveta ugledal skupaj z drugimi modeli prenovljene generacije fortwo. Nove smarte odlikujejo izboljšani motorji, nove dnevne luči ter nova lita platišča, nekoliko preoblikovan kokpit, novi materiali ter najsodobnejša komunikacijska in zabavna elektronika, a posvetimo se raje najtežje pričakovani električni izvedbi.

Nemški avtomobilski gigant Daimler ga je razvijal več let (pilotska študija v Londonu se je začela leta 2007, dve leti pozneje pa še v Berlinu), rezultat pa je električni malček, katerega glavni namen je vožnja v urbanih predelih, torej mestih – in nič več. Smart EV je namreč dovolj zmogljiv in velik za opravke po mestu in vsakodnevno vožnjo v službo, v primerjavi z bližnjim sorodnikom, ki ga poganjajo fosilna goriva, pa ima nekaj prednosti in slabosti.

Začnimo s tistim, kar najhitreje pade v oči – zunanjostjo. Prav vsa vozila so bele barve z nekaj pasovi v odtenku metalik zelene barve. Zelena so tudi stranska ogledala in platišča, kar skupaj z napisom 'electric drive' jasno govori o svojem 'zelenem poslanstvu'.

Motor prede kot mačka
Smart ED je resnično 'zeleno' oziroma povedano z drugimi besedami okolju prijazno vozilo, saj zaradi električnega pogona v ozračje ne spušča nobenih škodljivih emisij (t. i.'zero emissions'). Njegovo srce je 30-kilovatni magnetni elektromotor, ki proizvede 120 Nm navora. Maksimalni navor – kot to velja za vsa druga električna vozila – proizvede že od samega začetka, zato ima tudi pospešek precej boljši. Zaradi tega ima kljub šibkemu motorju relativno dobre pospeške – do 60 km/h pospeši v šestih sekundah in pol, kar je povsem enako pospešku smarta z enolitrskim bencinskim motorjem. Električni motor je sicer nameščen na zadnjem delu vozila in tako kot drugi sestavni deli (kot tudi baterije) ne potrebuje vzdrževanja.

Masa praznega vozila znaša 854 kilogramov, v dolžino meri 2,5 metra, v širino 1,51 metra in v višino 1,54 metra. Medosna razdalja znaša 1,81 metra.
Električna verzija je precej bolj tiha in nima nadležnega zvoka, ker ima eno samo fiksno prestavno razmerje. Pri vzvratni vožnji se smer vrtenja motorja le obrne. Končna hitrost je elektronsko omejena na 100 km/h, kar naj bi bilo povsem dovolj, saj raziskave kažejo, da povprečne hitrosti v mestu znašajo med 30 in 40 km/h.

Vodljivost električnega smarta je ena večjih prednosti v primerjavi s predhodniki, zanimiv pa je način, kako je proizvajalcu to uspelo – med osi zadnjih koles, kjer je običajno posoda za gorivo, so namestili komplet litijevih baterij. Te so s svojimi 140 kilogrami kar težke, a dodatna teža se je izkazala presenetljivo pozitivno. Avtomobil daje občutek, da je bolj 'prizemljen' ali bolje rečeno stabilen ter je tudi resnično bolje vodljiv.

Dodatna merilca prikazujeta stanje baterije.
Dodatna merilca prikazujeta stanje baterije. FOTO: arhiv proizvajalca
Baterije se napolnijo preko noči
Ker smo že omenili baterije, jih predstavimo nekoliko bolj natančno. Ko so pri Daimlerju začeli razmišljati o baterijah, so ugotovili, da jim na tem področju nekoliko primanjkuje izkušenj. Odločili so se, da se bodo povezali s Teslo Motors, s katerim so sklenili strateško partnerstvo. Odkupili so 10 odstotkov njihovih delnic, oni pa so jim izdelali dovolj zmogljive litijeve baterije (v smarte za testni projekt v Londonu so namestili baterije iz natrija, niklja in klorida). Litijeva-ionska tehnologija ima prednost pred drugimi vrstami baterij, saj ima poleg večje zmogljivosti krajši čas polnjenja, daljšo življenjsko dobo in visoko zanesljivost, trdi proizvajalec. Novi paket lahko shrani do 16,5 kWh električne energije in se ga lahko napolni preko običajne 220-voltne vtičnice. Ob klasični mestni vožnji naj bi polnjenje trajalo okrog od dve do tri ure (20–80 odstotno napolnjene baterije), povsem izpraznjene baterije pa potrebujejo okrog osem ur polnjenja (čez noč). Za varnost skrbi posebni sistem, ki bdi nad napetostjo in temperaturo ter preprečuje, da se baterije ne bi pregrele.
Obremenitev uravnava avtomatsko tudi z zmanjšanjem moči ali popolnim izklopom klimatske naprave. Še ena zanimiva lastnost – ko se avtomobil polni, lahko klimatska naprava ohladi ali segreje avtomobil, da ima voznik že od samega začetka v vozilu optimalne pogoje. Avtomobil se lahko pohvali tudi s senzorjem, ki preprečuje vžig avtomobila, ko se ta polni oziroma je preko vtičnice povezan s kablom. Sploh ne tako neumna lastnost, kot bi pomislili sprva.

Pri Daimlerju ponujajo točen podatek glede dosega avtomobila z eno polnitvijo – okrog 135 kilometrov. Razdalja je sicer nekoliko odvisna od voznih razmer.

In kaj to v praksi pomeni za denarnico? Pri nas stane 100 kilovatnih ur približno 13 evrov, kar pomeni da stane ena polnitev dobra dva evra (2,1). Za isto ceno boste z bencinskim motorjem in ceno neosvinčenega 98-oktanskega goriva, ki znaša 1,24 evra, prevozili 14 kilometrov (ob predpostavki, da avtomobil 'pije' sedem litrov na 100 kilometrov vožnje). Povedano preprosteje – kilometer vožnje s smartom ED stane 1,5 centa, z običajnim vozilom pa 8,9 centa – razlika je seveda očitna.

Poleg polnjenja v domači garaži pri Smartu pospešeno postavljajo tudi javna polnilna mesta, kajti povsem logično je, da vsi pač nimajo hiše in svoje garaže, ampak živijo npr. v bloku oziroma večstanovanjskem objektu. Samo na nemških tleh imajo tovrstnih polnilnic okrog 800.

Pri razvoju avtomobila je sodeloval tudi Apple s svojim iPhonom.
Pri razvoju avtomobila je sodeloval tudi Apple s svojim iPhonom. FOTO: arhiv proizvajalca

Indikatorja električne energije
Za trenutek se ustavimo še v notranjosti. Ta ni veliko spremenjena – največja sprememba je nov (dodatni) zaslon, ki nadzoruje elektriko. Vsebuje indikator praznjenja oziroma polnjenja baterij, ampermeter, ki prikazuje porabo energije in energijo, ki se shrani s pomočjo zaviranja (do 10 kilovatov) ter informacije o javnih postajah za polnjenje. Pri razvoju avtomobila je zanimivo sodeloval tudi Apple s svojim iPhonom, za katerega so izdelali posebni integralni sistem. S pomočjo telefona lahko tako sproti preverjate stanje smarta med polnjenjem (npr. za koliko kilometrov ima elektrike), s pomočjo programa 'Car finder' pa lahko locirate položaj avtomobila, če ste slučajno pozabili, kje ste ga parkirali.

Prostora za dva potnika je dovolj, stikala so priročna, slabost je morda le višji položaj sedenja, ki v kombinaciji s precej vertikalnim vetrobranskim steklom daje nekaterim nekoliko nenavaden občutek, a se ga s časom da odpraviti. Prtljažnik je enako velik kot v drugih smartih – čeprav je glede prostornine res skromen, pa je njegova prednost vsaj v tem, da ga lahko potnik iz svojega sedeža z lahkoto doseže.

Električni fortwo bo na voljo tako v kupejevski kot kabrioletni različici. Na začetku bodo smarti serijsko opremljeni s klimatsko napravo, električnim pomikom stekel in stranskih ogledal, elektronskim volanom, radijem 'smart 9', 12-rebrnimi litimi platišči in usnjeno zavorno ročico ter volanom. Če vse skupaj že ni razkošno, je pa zagotovo udobno.

Vozilo na voljo le za nekajletni najem
Na koncu moramo opozoriti, da ta avtomobil ni klasični serijski model. Proizvodnja je namreč omejena na 1.500 vozil, ki jih bodo razposlali posameznikom in različnim družbam oziroma podjetjem v Severni Ameriki, Aziji in seveda Evropi. Do leta 2012 naj bi električni smarti vozili v 40 državah, pomembna stvar pri tem pa je, da bo mogoče avtomobil le najeti, nikakor pa ne kupiti.
Cena naj bi se gibala okrog 500 evrov na mesec, najem bo mogoč za najmanj štiri leta in prevoženih najmanj 60.000 kilometrov, avtomobile pa bo treba po izteku pogodbe vrniti proizvajalcu. Verjetno ste ob tem pomislili, da bi se dalo denar bolje zapraviti tudi na kakšen drug način, saj v grobem to znese 24.000 evrov, a to je cena ekskluzivnosti, ki jo je treba plačati.
Smarte standardne serijske proizvodnje, namenjene za vse, naj bi poslali na trg nekje v sredini leta 2012, cena pa naj bi bila nižja od zgornjih številk. Upamo, da res.

Oglejte si še slovenska predelana vozila in sodelujte v nagradni igri!

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 492