Formula ena je polna spornih potez in ena takšnih je tudi poteza Michaela Schumacherja leta 1997 v Jerezu, na zadnji dirki sezone, ko se je za naslov prvaka boril s Kanadčanom Jacquesom Villeneuvom.
Schumacher je imel tekmo pred koncem prvenstva točko naskoka pred dirkačem Williamsa in ko ga je ta v enem od ovinkov skušal po notranji strani prehiteti, je Schumacher skoraj nagonsko trčil vanj in skušal s proge spraviti oba ter to prikazati kot nesrečo.
Načrt se mu je izjalovil, saj je bil njegov dirkalnik uničen, Kanadčan pa je z dirko lahko nadaljeval in si s tretjim mesto zagotovil naslov prvaka. V podobnem incidentu je bil Nemec udeležen že leta 1994, le da mu je takrat na poti stal Damon Hill in Nemec ni potegnil kratke. Tudi takrat je imel Nemec točko prednosti pred tekmecem. Na VN Avstralije v Adelaidu je zletel s proge, trčil v zid in s poškodovanim bolidom zavil nazaj na progo, nekaj sekund za tem pa še spektakularno trčil s Hillom. Posledica je bila, da sta oba odstopila, mnogi pa se strinjajo, da ni šlo za namerno potezo, pač pa kombinacijo adrenalina in napetega trenutka.
Sporna poteza Nemca, v čigar rekordne številke se hitro zajeda Lewis Hamilton in čigar zdravstveno stanje je zadnja leta glavna tema, je sprožila veliko prahu in še 22 let kasneje buri duhove.
Komisarji so Nemčev manever sicer prepoznali kot nameren in ga zato ostro kaznovali, saj so ga izbrisali iz končne uvrstitve sezone. Po dolgih letih se je teme ponovno dotaknil tudi predsednik Svetovne avtomobilske zveze (FIA), Jean Todt, ki brani potezo svojega prijatelja in meni, da ni bila namerna, pač pa ''preživetveni instinkt'', zato da kritike niso upravičene.
''Nisem presenečen, da je to postalo del zgodovine motošporta. A v formuli ena smo bili priča že veliko hujšim primerov, kot je bil ta. Samo spomnite se Prosta in Senno dve sezoni zapored. To je del zgodovine formule ena. Sporni trenutki niso vedno dobrodošli, a so del naše zgodbe in smo jim priča še danes,'' razmišlja Todt, ki je v intervjuju za podcast Beyond the Grid dodal, da se je Schumacher z manevrom zgolj branil. ''Želel je zaščititi svoj položaj. Tega ni upravil dobro, sicer bi v nameri uspel. Ni delovalo,'' je Machiavellijev ''cilj opravičuje sredstva'' reinterpretiral ''mali Francoz'' in dodal, da je Nemec za to plačal visoko ceno. ''Bil je ostro kaznovan. Kaznovana je bila ekipa. Toda 22 let kasneje lahko rečem, da je to ustvarilo edinstveno vez med nami. Nihče ni zapustil ekipe. Treba je sprejeti pritisk, treba je sprejeti izzive dirkačev, s katerimi se ti soočajo, da dosežejo rezultat, treba je skušati razumeti njihove sanje. Včasih ne delujemo razumsko in tega ne dojamemo v žaru trenutka. Takrat naredimo stvari, ki jih sicer ne bi.''
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV