Moskisvet.com
Nove baterije - 3

Visoki obrati

Bodo baterije trajale dlje?

R.B.
01. 11. 2010 10.00
0

Vsakdo, ki uporablja elektronske mobilne naprave, odvisne od avtonomije baterije, si želi, da bi bila baterijska avtonomija večja. Morda se bodo naše želje kmalu uresničile.

Ob prihodu večjih zaslonov, hitrih podatkovnih prenosov in hitrejših mobilnih procesorjev so mobilne naprave postale izredno energetsko potratne. Sicer se je z razvojem baterij skušalo prilagoditi zahtevam elektronskih naprav, vendar baterije že pred leti niso uspele zagotavljati večdnevne ali celo tedenske avtonomije elektronskih akumulatorjev.

Baterije so šibka stran elektronskih naprav.
Baterije so šibka stran elektronskih naprav. FOTO: Reuters
Sicer se proizvajalci elektronske opreme poskušajo prilagajati temu razvojnemu kamnu spotike z različnimi iznajdbami in optimizacijami, katerih rezultat so ekonomični OLED zasloni in ultravarčni večjedrni procesorji, ki naj bi tiktakali pri nižjih hitrostih, vendar z večjimi paketi obdelanih podatkov v danem času.

Upanje?
Vendar mora normalno aktiven, v svet povezan uporabnik še vedno polniti svojo mobilno napravo vsak dan, kar ga ne dela več tako mobilnega. Industrija se začenja zavedati, da v zadnjih petnajstih letih ni uspela ponuditi nič novega na področju hrambe električne energije. Litij-ionske polimerne baterije so namreč predstavili na polovici devetdesetih let in so do danes z manjšimi izboljšavami ostale najbolj efektivne baterije na trgu.
Prihod silicijievih baterij naj bi omejeval slab ''baterijski spomin'.
Prihod silicijievih baterij naj bi omejeval slab ''baterijski spomin'. FOTO: Reuters

Vendar je slišati govorice o novi iniciativi, ki naj bi to (vsaj deloma) spremenila. Vendar žal ne na področju samih baterij, temveč samih naprav in procesorjev, ki naj bi bili še bolj varčni. Znanstveniki iz nekaterih evropskih institutov naj bi v sodelovanju z ameriškim računalniškim gigantom IBM poskušali izdatno zmanjšati 'osip' elektrike pri procesiranju in hrambi energije, pri čemer naj bi si pomagali z nanotehnologijo. Tako bi lahko dodobra zmanjšali potratnost elektronskih centrov, kakršni so Googlovi, ki naj bi skupno 'požirali' kar en odstotek svetovne električne energije.
Morda bodo obljube padle na plodna tla, do takrat pa se moramo zadovoljiti z napovedmi o malce bolj zmogljivih silicijevih akumulatorjih, implementaciji nanocevk v že obstoječe baterije in razne pogruntavščine s plemenitimi kovinami in celo biološkimi materiali (kot na primer alge). Vendar so eno obljube, drugo pa proizvodnja in prodaja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648