Ob poplavi novic o 3D-tehnologiji, ki so, resnici na ljubo, povzročile več skepticizma kot splošnega navdušenja, je morda novica, da bo Philips lansiral prvo 3D- televizijo, pri kateri ne bodo potrebna posebna očala, še najbolj razburljiva.
Nizozemsko podjetje Dimenco namreč za Philips izdeluje zaslon, zaradi katerega bodo postala 3D-očala stvar preteklosti. Tako je na predstavitvi prototipa napovedal direktor Dimenca Maarte Tobias.
Prototip so predstavili v Berlinu in je v resnici impresiven. Tehnologija v bistvu deluje zaradi serije med seboj prepletenih trakov, ki zaradi različnih kotov dajo iluzijo treh dimenzij. Bikonveksna leča je nameščena prek zaslona in ta leča daje levo in desno sliko, kar pomeni, da vsako oko zazna malce drugačno sliko, skupaj pa dasta sliki občutek treh dimenzij.
Ekipa Dimenca je sestavljena iz bivših Philipsovih inženirjev, ki so podjetje zapustili, ker so se vodilni odločili, da ne bodo nadaljevali z uporabo bikonveksnih leč pri 3D-tehnologiji. In kot kaže, so pri tem naredili napako, vendar so jo očitno še pravi čas uvideli in Dimenco prepričali v sodelovanje.
Zaslon ima resolucijo 4K, kar je štirikrat 1080p in to je tudi minimum za prikaz 1080p 3D-slike. „Ljudje bodo lahko kupili takšen televizor v naslednjih petih letih, monitorji pa bodo na razpolago že v naslednjih mesecih,“ je dejal Tobias. In 3D-tehnologija bi znala biti najmočnejši adut ravno pri računalniških igricah.
Predstavljeni prototip je 56-palčni, v splošno prodajo pa naj bi šel 52-palčni televizor. Prototip ima CCFL LCD-zaslon, vendar naj bi tehnologija brez težav delovala tudi pri LED-zaslonih.
Prikaz 3D-slike je izjemno čist in tekoč, a težava je pri gledanju televizije iz strani. Ob strani je slika motna, 3D-efekt pa popolnoma izgine. Tobias je dejal, da bodo to težavo morali rešiti preden pridejo naprave v splošno prodajo.
Še ena težava je v tem, da bikonveksna plošča uporablja posebej prirejen material za predvajanje in ni kompatibilna recimo s trenutno 3D-Blu-ray tehnologijo, vendar naj bi pred prodajo, tehnologijo standardizirali z vsemi 3D-formati.
„Še veliko korakov lahko naredimo in preden se bodo začeli prodajati bomo zaslonom izboljšali kakovost in rešili vse morebitne težave, ki se bodo še pojavile,“ je še dodal Tobias.
Naveza Dimenco/Philips je izdelala trenutno najbolj zmogljiv 3D-televizor, za katerega gledalec ne potrebuje očal in kot so dejali pri podjetju, je prav ta tehnologija prihodnost 3D-zaslonov.
Seveda smo prepričani, da tudi drugi ponudniki televizijskih zaslonov delajo na tem, da bi 3D-televizorje pripeljali v naše dnevne sobe, a vsaj za enkrat ni nihče od njih predstavil tako naprednega modela, kot je to uspelo Philipsu. Gotovo pa bo '3D-televizijska vojna' prinesla še precej zanimivih in inovativnih pristopov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV