Hitrost, s katero pospravite obrok, je pravzaprav zelo pomembna. Če se lačni kot volk usedete za mizo in kosilo pospravite tako rekoč v enem zamahu, boste s tem močno obremenili želodec, saj le-ta hitrega hranjenja ne bo dohajal. Dejstvo je, da v naglici pojeste več kot bi ob normalnem hranjenju. Zato je pomembno, da si za vsak grižljaj vzamete čas, tako vam bodo možgani pravočasno sporočili, kdaj ste siti, in pojedli boste za četrtino manjši obrok. Hranjenje naj bi trajalo vsaj 20 minut, saj možgani šele po več kot 15 minutah sporočijo, da je hrane dovolj in da nadaljnje hranjenje ni potrebno.
Peš ali z dvigalom?
Čeprav se na prvi pogled zdi, da hoja po stopnicah nima nobenega učinka na kurjenje kalorij, pa to na dolgi rok ne drži povsem. Ena od statistik pravi, da ljudje po dvanajstih tednih uporabe stopnic lahko izgubijo do dva odstotka telesne teže, do osem odstotkov povečajo aerobno moč in znižajo krvni pritisk. Koliko stopnic je za našteto treba prehoditi, ni navedeno, eno pa je gotovo: če že ne boste izgubili dveh odstotkov maščobe, vsaj ne boste dobili novih.
Več je bolje
Ta rek načeloma velja pri večini stvari, še posebej pri količini denarja, nekoliko manj spodbuden pa je pri količini hrane, ki jo pojemo. Restavracije, ki goste vabijo s sloganom 'vse, kar lahko pojeste' so pravzaprav najbolj nevarne za nabiranje kilogramov, saj gostje ta poziv praviloma dobro izkoristijo in zato dvakrat napolnijo krožnik, čeprav so že po prvem siti – a si tega ne priznajo. Večji problem z velikimi porcijami obstaja v ZDA, kjer verige s hitro prehrano ponujajo ogromne porcije za malo denarja. Če želite kontrolirati svoje prehranjevalne navade, se izognite restavracijam, ki ponujajo (pre)več in raje kuhajte doma. Če je to seveda mogoče.
Dietne pijače
Jim verjamete? Če je vaš odgovor da, potem ste žrtev reklamne industrije, ki vas prepričuje, da dietna kola in podobne pijače z mehurčki v resnici niso redilne. Narobe. Vse sladke pijače z mehurčki so zelo redilne, poleg tega upočasnjujejo metabolizem. Če že morate piti kaj sladkega, si raje privoščite naravne in sadne sokove ali preprosto vodo, ki najbolj odžeja.
Kozarček na kozarček ...
S tem, ko si občasno privoščimo kozarec vina, ne škodimo zdravju, pravijo nutricisti. In koliko je pravzaprav 'občasno'? Nekako velja, da je prava mera dva kozarca rdečega vina na teden. Takšna količina vina celo izboljšuje zdravje, saj zaradi antioksidantov, ki jih vsebuje, delno preprečuje nastanek holesterola. Vse, kar je več kot to, je že škodljivo. Redno uživanje alkohola ni samo nevarno zdravju, temveč tudi redi. Alkohol ima namreč visok glikemični indeks, vsebuje prazne kalorije, poleg tega pa upočasnjuje metabolizem. Preprost izračun pravi, da ob uživanju alkohola porabite še manj kalorij, kot jih sicer ob sedenju za računalnikom.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV