Najnovejša študija o razočaranih verniki, ki so zapustili verske skupine, kaže, da so slednji bolj podvrženi boleznim kot njihovi kolegi, ki so obdržali vero. Raziskava se je ukvarjala predvsem s pripadniki bolj fundamentalističnih krščanskih gibanj, kot so mormoni in Jehovove priče.
Znanstveniki zatrjujejo, da je bilo zdravje vzorca, ki je zapustil versko skupino vsaj za pol slabše (statistično), ko pa pri ljudeh, ki so ostali. Kot pravi Christopher Scheitle, sociolog na ameriški Univerzi Penn, so že prejšnje raziskave pokazale blago soodvisnost med zdravjem in močnejšo versko pripadnostjo. Slednja očitno na zdravje vpliva pri ljudeh z močnim verskim prepričanjem. V novejših rezultatih, ki pa so jih pridobivali kar 34 let, so analizirali 423 članov fundamentalističnih verskih skupin, od katerih je 96 sodelujočih v raziskavi prešlo k drugim verskim skupinam, 54 članov pa je vero 'popolnoma zanikalo'.
Po 34 letih (med letoma 1972 in 2006) je 40 odstotkov vprašanih, ki so ostali v verskih skupinah, odgovorilo, da se počutijo zdrave. Od tistih, ki so zamenjali verske skupine, je enako zatrdilo 25 odstotkov vprašanih. Tisti, ki so pa vero zanemarili, pa so 'zdravi' le v 20 odstotkih. Ni kaj, očitno ni dobro menjati ali zapuščati verskih skupin. Verske skupnosti očitno varujejo ljudi pred boleznimi. Ali pa zato skrbi sam Bog.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV