Strupena snov se imenuje bisfenol A, znana je tudi pod kratico BPA. Kemikalijo dodajajo črnilu zato, da bi bilo bolj obstojno po termični obdelavi. Bolj ogroženi so moški, ki veliko nakupujejo ali delajo za blagajno in so v vsakdanjem stiku z računi. Kemikalija se kaj hitro z rok prenese na hrano in z njo tudi v usta. Znani berlinski urolog Frank Sommer trdi, da lahko snov negativno vpliva na moške spolne hormone. "Takšna snov bi lahko podrla ravnotežje moških hormonov in bolj poudarila razvoj estrogenov, ženskih hormonov. Dolgoročno to vodi v zmanjšanje želje po spolnosti, stopnjuje rast trebuha namesto mišic in ima negativen vpliv na erekcijo ter potenco," je Sommer pojasnil za The Telegraph.
Je BPA kriv za večino sodobnih bolezni?
Velja tudi opozoriti, da so v različnih raziskavah BPA povezali z rakom dojke, težavami s srcem, pretirano debelostjo, hiperaktivnostjo in drugimi boleznimi, ki pestijo sodobnega človeka. Prav zato so njegovo uporabo v Kanadi in nekaterih ameriških zveznih državah prepovedali. Zaradi boljše trpežnosti materialov snov dodajajo široki paleti potrošniških izdelkov, največ BPA je prav v plastičnih posodah za hrano in v plastenkah za vodo. Ker so številne raziskave dokazale škodljivost bisenola A, so njegovo uporabo večinoma že opustili v proizvodnji otroških stekleničk za mleko, še vedno pa je v starejših proizvodih iz plastike.
Zveze potrošnikov po svetu zato kupce pozivajo, naj vedno preverijo sestavo plastičnih izdelkov, v katerih shranjujejo živila in vodo, saj plastika, ki vsebujejo BPA, ni primerna za termično obdelavo; v tem primeru je namreč sproščanje nevarne snovi veliko večje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV